Twoje dotychczasowe próby pieczenia biszkoptu spełzły na niczym i masz dość pieczenia zakalców? Może szukasz nowego pomysłu na to ciasto pyszne samo w sobie? Za chwilę poznasz sprawdzony przepis na biszkopt bez proszku do pieczenia, który nigdy mnie nie zawiódł. Poznasz też najważniejsze zasady przygotowania idealnego biszkoptu.
Będziesz mogła również pobrać bezpłatnie ten przepis wraz z poradnikiem w wygodnej formie pdf, by korzystać na dowolnym urządzeniu offline.
Przepisów na biszkopt jest wiele, a wciąż nie wszyscy potrafią go upiec
Wydawać się może, że biszkopt to najzwyklejsze i najbardziej znane ciasto. I do tego potrzeba do niego tak niewiele składników! Jednak to właśnie z przygotowaniem biszkoptu mnóstwo osób wciąż ma ogromne problemy!
Przepisów jest bowiem równie wiele, a nie każdy każdemu wychodzi. Pewnie i Ty próbowałaś różnych sposobów: to z dodatkiem wody gorącej, to z proszkiem do pieczenia, to ubijając osobno białka i żółtka. Wychodził jednak niesmaczny zakalec lub ledwo wyrośnięte coś, co musiałaś zastępować kupnym blatem biszkoptowym?
I co tu robić?
Pora znaleźć jeden pewniak i poznać zasady, jakimi należy się kierować, przygotowując biszkopt. Dobry przepis to połowa sukcesu – druga połowa to właściwe wykonanie. Aby upiec idealny biszkopt, musisz poznać i zrozumieć zasady jego przygotowania.
Przedstawiam Ci sprawdzony przepis na biszkopt – klasyczny jasny biszkopt do tortu, rolady czy ciasta z galaretką. To przepis, który nigdy Cię nie zawiedzie, jeśli wykonasz go tak, jak trzeba. Ja znalazłam swój sposób na biszkopt kilka lat temu. Znalazłam, zmodyfikowałam, wielokrotnie przetestowałam i od serca polecam. Dziś przekazuję go Tobie, byś nie musiała dłużej szukać.
Przełomowy przepis na biszkopt
Przepis znalazłam jakoś w 2015 roku. Wcześniej próbowałam różnych przepisów, ale wciąż i wciąż nic z tego nie wychodziło. Aż było mi wstyd! Umiałam już dobrze piec, np. ciasto kruche, sernik czy ciasteczka, ale biszkopt był poza moim zasięgiem.
Pewnego dnia przed Dniem Kobiet znalazłam przepis na pewnym blogu (którego nie potrafię znaleźć, bo był na zamkniętym już serwisie blogowym). Autorka, Aguzja, przekonała mnie swoim przepisem, by znów spróbować swoich sił w pieczeniu biszkoptu. Gdy upiekł się idealnie, byłam w siódmym niebie! Wreszcie się udało.
I tak oto zaczęła się moja „kariera” – od tamtej pory upiekłam mnóstwo biszkoptów na bazie tamtego zmodyfikowanego pod siebie przepisu. A dzięki temu, że nauczyłam się piec biszkopt, coraz częściej robiłam torty. Teraz uwielbiam je robić (i pałaszować). Też tak chcesz? No to czytaj przepis i do dzieła! A jeśli masz pytania, zostaw komentarz pod wpisem.
Przepis na klasyczny biszkopt do tortu
Nie szukaj dłużej, sprawdź przepis na biszkopt, do którego nie potrzebujesz proszku do pieczenia – ciasto rośnie dzięki dobrze ubitym białko. Biszkopt nie jest suchy, rośnie w miarę równo, jest miękki i cudownie pachnie. Ten przepis nigdy mnie nie zawiódł, jeśli się go trzymałam.
Na zdjęciu głównym jest jasny biszkopt okrągły upieczony z dodatkiem mielonej skórki pomarańczowej, która lekko zmieniła jego kolor. Upiekłam go w tortownicy 23 cm z 7 średnich jajek (to tak jak 6 dużych). Ten w kształcie serca (na samym dole) upiekłam z 7 dużych jajek bez dodatków. Pamiętaj, że od koloru żółtek zależy ostateczna barwa biszkoptu!
U pani Doroty z blogu Moje Wypieki znalazłam radę, by zaraz po upieczeniu zrzucić formę z ciastem, aby zapobiec opadaniu. Sprawdziłam i polecam, bo zawsze tak robię 🙂 Ponadto pani Dorota przygotowuje swój biszkopt w podobny sposób.
Sprawdź też przepisy na inne pyszne biszkopty:
Przepis na jasny biszkopt bez proszku do pieczenia
Składniki:
Biszkopt średni (na 2 blaty)
- 4 duże jajka
- 90 g mąki pszennej tortowej
- 25 g mąki ziemniaczanej
- 70 g domowego cukru waniliowego lub pół na pół ze zwykłym drobnym
Biszkopt wysoki (na 3-4 blaty)
- 6 dużych jajek (lub 7 M)
- 150 g mąki pszennej tortowej
- 40 g mąki ziemniaczanej
- 50 g drobnego cukru
- 50 g domowego cukru waniliowego lub 2 duże opakowania wanilinowego
Przygotowanie:
- Białka oddziel od żółtek. Ubij je ze szczyptą soli na sztywno. Pod koniec dodawaj partiami cukier, cały czas miksując, aż się rozpuści.
- Wlewaj po 1 żółtku i dalej miksuj, do połączenia. To już koniec pracy miksera/robota.
- Mąki przesiej do masy w dwóch turach. Ręcznie i delikatnie wymieszaj szpatułką, nie trzepaczką! Masa powinna pozostać puszysta i nie tracić objętości. Jeśli mocno opadnie i straci na puszystości, z idealnego biszkoptu najpewniej nici.
- Ciasto przelej delikatnie do tortownicy z dnem wyłożonym papierem do pieczenia, wyrównaj.
- Wstaw do dobrze nagrzanego piekarnika.
- Piecz w 170-180°C (u mnie z termoobiegiem) przez: ok 20 minut – średni, zaś jasny biszkopt wysoki ok 30-35 minut – lub do tzw. suchego patyczka
(kilka minut przed końcem sprawdź patyczkiem, wbijając go w sam środek ciasta – powinien pozostać suchy, bez śladów surowego ciasta). Biszkopt z 2-3 jajek w formie 23 cm piekę ok 12-15 minut. - Upieczony biszkopt od razu wyjmij z piekarnika, zrzuć formę z ciastem z ok 30-50 cm na podłogę lub blat, aby zbić pęcherzyki powietrza. Jeśli ciasto nie wyrosło właściwie, zapadnie się, zaś dobrze wyrośnięte pozostanie równe. Odstaw do wystudzenia.
- Dużo zależy od piekarnika (w starym piekarniku piekłam nieco krócej i w 160-170°C, a i tak się przypalał – była to wina grzałki i uciekania ciepła drzwiczkami) i samej temperatury. Bez termoobiegu czas pieczenia będzie też o kilka minut dłuższy, ja jednak zawsze używam termoobiegu.
Nie zapomnij zapisać się po wersję do druku tego przepisu – TUTAJ.
Moje rady:
- Możesz nieznacznie zwiększyć ilość cukru, dzięki czemu ciasto będzie jeszcze lepsze, miększe i stabilniejsze, ale słodsze. Biszkopt z tego przepisu jest w słodki w sam raz, w końcu jest bazą, na której rozsmarujesz słodki krem czy zalejesz galaretką.
- Niezależnie od proporcji, biszkopt wykonujemy zawsze tak samo, tyle że pieczemy krócej lub dłużej.
- Składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Przyznam, że czasem o tym zapominam, a i tak wychodzi. Jednak białka lepiej się ubijają, gdy są ciepłe.
- Upieczony biszkopt powinien być rumiany, ale nie przypalony.
- Jeśli za długo piekłaś biszkopt i lekko się przypalił, nie przejmuj się. Po ostudzeniu możesz oskrobać nieładne fragmenty lub cienko wyciąć. Jednak pamiętaj, że zbyt długo pieczony biszkopt może być suchy i będzie potrzebował nasączania.
- Dopiero zimny lub letni biszkopt wyjmuj z tortownicy – nożykiem odkrój brzegi od formy.
- Do tortu polecam upiec biszkopt 1-2 dni wcześniej. Możesz po ostudzeniu owinąć go folią spożywczą i przechowywać w lodówce. Można także mrozić.
- Najłatwiej kroi się biszkopt po schłodzeniu, jest bardziej zwarty.
Pingback: Idealny biszkopt czekoladowy | Kęsy Codzienności
Pingback: Rolada biszkoptowa z mandarynkami i mascarpone | Kęsy Codzienności
Pingback: Tort kokosowy z mandarynkami | Kęsy Codzienności
Pingback: Porady kulinarne dla początkujących | domowe przepisy | Kęsy Codzienności