Szukasz przepisu na biszkopt czekoladowy do urodzinowego tortu? Zapraszam po niezawodny, podstawowy przepis – sprawdzony, bo robię w ten sposób wszystkie biszkopty już od kilku lat. Nie ma w składzie proszku do pieczenia, ani mąki ziemniaczanej. Biszkopt rośnie dzięki dobrze ubitym białkom, a mąka również jest zbędna – kakao oprócz nadania smaku i koloru, zastępuje mąkę ziemniaczaną.
Jeśli lubisz czekoladowe ciasto, ten mocno czekoladowy biszkopt na pewno przypadnie Ci do gustu. Jest ciemny, intensywny w smaku. Moi bliscy mówią, że to biszkopt do tortu szwarcwaldzkiego – i coś w tym jest. Ja jednak po prostu nie robię biszkoptu kakaowego z mniejszą ilością kakao, są dla mnie za blade 🙂
Na zdjęciach biszkopt czekoladowy upieczony w formie ok 23 cm z 6 dużych jajek.
Sprawdź też przepis podstawowy na jasny biszkopt.
Składniki biszkopt czekoladowy
(wysoki na 3-4 blaty):
- 6 dużych jajek (L) lub 7 rozm. M
- 140 g mąki tortowej
- 45 g kakao ciemnego
- 90-100 g cukru
- 85 g domowego cukru waniliowego
- 2-3 łyżki startej gorzkiej czekolady
Przygotowanie:
- Białka oddziel od żółtek. Ubij je ze szczyptą soli na sztywno. Pod koniec dodawaj partiami cukier, cały czas miksując, aż się rozpuści.
- Wlewaj po 1 żółtku i dalej miksuj, do połączenia. To już koniec pracy miksera/robota.
- Mąki przesiej do masy w dwóch turach. Ręcznie i delikatnie wymieszaj szpatułką, nie trzepaczką. Masa powinna pozostać puszysta i nie tracić objętości. Jeśli mocno opadnie i straci na puszystości, z biszkoptu najpewniej nici.
- Mąkę z kakao przesiej do masy w dwóch turach, dodaj też startą czekoladę. Ręcznie i delikatnie wymieszaj szpatułką, nie trzepaczką. Masa powinna pozostać puszysta i nie tracić objętości. Jeśli mocno opadnie i straci na puszystości, z biszkoptu najpewniej nici.
- Ciasto przelej delikatnie do tortownicy z dnem wyłożonym papierem do pieczenia, wyrównaj.
- Wstaw do dobrze nagrzanego piekarnika. Piecz w 180°C (u mnie z termoobiegiem) przez: biszkopt czekoladowy wysoki ok 30 minut, zaś średni (z 4 jajek) ok 20 minut lub do tzw. suchego patyczka. Dużo zależy od piekarnika (w starym piekłam krócej i w 160-170°C, a i tak się przypalał). Bez termoobiegu czas pieczenia będzie pewnie o kilka minut dłuższy, jednak prawie zawsze używam termoobiegu. Biszkopt czekoladowy z 2-3 jajek w formie 23 cm piekę ok 12-15 minut.
Moje rady:
- Niezależnie od proporcji, biszkopt czekoladowy wykonujemy zawsze tak samo, tyle że pieczemy krócej lub dłużej.
- Składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Przyznam, że czasem o tym zapominam, a i tak wychodzi. Jednak białka lepiej się ubijają.
- Upieczony biszkopt czekoladowy powinien być ładny ciemny kolor, ale nie może być przypalony. Łatwiej to jednak przeoczyć, ponieważ ciasto jest ciemne.
- Można pominąć czekoladę, wyjdzie biszkopt kakaowy.
- Jeśli za długo piekłaś biszkopt i lekko się przypalił, nie przejmuj się. Po ostudzeniu możesz oskrobać nieładne fragmenty lub cienko wyciąć. Jednak zbyt długo pieczony biszkopt może być suchy i może być konieczne będzie nasączanie.
- Biszkopt czekoladowy po wyjęciu z formy zrzuć na podłogę z wysokości ok pół metra (oczywiście w formie) i odstaw na kratkę do przestudzenia. Dopiero zimny lub letni biszkopt wyjmuj z tortownicy. Nożykiem odkrój brzegi od formy.
- Do tortu polecam upiec biszkopt 1-2 dni wcześniej. Możesz po ostudzeniu owinąć go folią spożywczą i przechowywać w lodówce. Można także mrozić, choć nigdy tego nie robiłam.
- Najłatwiej kroi się po schłodzeniu, jest bardziej zwarty.
Nie zapomnij zapisać się i odebrać ten przepis w formacie pdf!
Pingback: Jesienna rolada orzechowa z marchewką i jabłkiem | Kęsy Codzienności
Pingback: 29 pomysłów na przepisy z czekoladą | desery i słodkości | Kęsy Codzienności
Pingback: Idealny jasny biszkopt | domowe przepisy | Kęsy Codzienności
Pingback: Porady kulinarne dla początkujących | domowe przepisy | Kęsy Codzienności