Kto nie lubi pysznego batonika Bounty? Ja uwielbiam. Jednak nigdy nie robiłam nic podobnego w domu. Ten eksperyment czyli tort bounty był bardzo udany. Oto mój pomysł na prezent na Dzień Ojca Tort bounty z truskawkami – taki smakołyk na pewno ucieszy każdego tatę! Słodki nieduży tort, mocno kokosowy i czekoladowy, przełamany słodko-kwaśnymi truskawkami, a w środku niespodzianka – krem na bazie pysznej i mega zdrowej kaszy jaglanej. Nawet nie wiedziałam, że można z niej coś takiego wyczarować. Przepis na budyń z kaszy jaglanej z truskawkami znalazłam dwa dni temu u Sylwii na blogu Kolory Smaków. Pierwszy raz usłyszałam wtedy o takim budyniu i bardzo żałuję, że dopiero teraz. Jeszcze nieraz zagości w moim domu, bo bardzo mi posmakował. W wersji bez owoców jest za gęsty. Po schłodzeniu da się go nawet kroić. Przepis na mój budyń jaglany na pewno już niedługo, bo pokombinuję z innymi smakami. Początkowo chciałam dodać taki owocowy budyń do tego ciasta, jednak pomyliłam proporcje i dałam za dużo truskawek. Był zbyt lejący także po ostudzeniu. Jednak na deser w sam raz z brzegami truskawek, które zostały z dekoracji tortu. Co do masy bounty – jest zwarta i nadaje się do formowania ręcznie. Można z niej zrobić batoniki bounty! Polecam spróbować. Ja zrobiłam więcej masy, niż w przepisie, więc trochę mi jej zostało. Zamierzam dziś zrobić z niej batoniki lub pralinki. Smacznego! 🙂
Składniki na małą tortownicę o średnicy 21-22cm:
Biszkopt czekoladowy:
- 3 średnie jajka (M)
- 5 łyżek mąki tortowej
- 3-3,5 kakao ciemnego
- 2,5 łyżki cukru
- 2,5 łyżki domowego cukru waniliowego
Krem bounty:
- 1/2 szklanki kaszy jaglanej (ok 125 g)
- 1 i 1/3 szklanki mleka
- 1 łyżeczka oleju
- 3-4 łyżki domowego cukru waniliowego
- 200 g wiórków kokosowych
- 100 g miękkiego masła
Polewa:
- 50 g czekolady gorzkiej min. 60 % kakao
- 50 g czekolady mlecznej
- 80 ml śmietanki 30%
- 0,5 łyżeczki miękkiego masła
Poza tym:
- kilka ładnych truskawek do dekoracji
- wiórki kokosowe do dekoracji
/Szklanka o pojemności 250 ml/
Przygotowanie:
- Biszkopt upiecz wg tego przepisu – piecz go ok 15-18 minut. Wyjmij z piekarnika i zrzuć z wysokości ok pół metra na podłogę (oczywiście w formie). Zostaw do wystudzenia. Powinien być zimny, gdy będziesz wykładać masę bounty.
- Zagotuj mleko z cukrem waniliowym i olejem, co jakiś czas mieszaj, aby cukier dobrze się rozpuścił. Kaszę jaglaną przygotuj tak jak w tym przepisie, ale ugotuj bez soli i w mleku z cukrem waniliowym zamiast w wodzie. Opłucz więc na sitku, aż przepływająca woda będzie czysta, potem przelej obficie wrzątkiem.
- Wsyp kaszkę do gotującego się mleka i zmniejsz ogień na najmniejszy. Przemieszaj kilka razy i przykryj pokrywką, zostaw ją lekko uchyloną. Przez pierwszych kilka minut, mleko co chwila będzie próbowało wykipieć. Wystarczy podnieść na moment pokrywkę, a gdy piana opadnie, przykryć z powrotem. Gdy kasza wypłynie na wierzch (patrz zdjęcie), już nie będzie trzeba tego robić. Gotuj kaszę ok 15 minut od zagotowania – aż wchłonie całe mleko i będzie miękka. Zdejmij z ognia. Możesz zostawić bez pokrywki na kilka minut.
- Gorącą kaszę przełóż do miski i bardzo dokładnie zmiksuj blenderem na gładką masę. Trwa to dobrych kilka minut. Odstaw do przestudzenia.
- Bardzo miękkie masło utrzyj na jasną puszystą masę. Będzie go jakieś dwa razy więcej. Partiami dodawaj zimny budyń jaglany, cały czas miksując. Masa pozostanie lekko grudkowata, więc weź ponownie blender i zmiksuj nim do gładkości.
- Dodaj wiórki kokosowe i dobrze wymieszaj łyżką. Sprawdź poziom słodkości. Ja początkowo dałam za mało cukru, tylko 1 łyżkę do mleka, potem dodałam jeszcze 2. Przy czym zwykły cukier kryształ nie połączy się z masą. Zagotowałam więc te dodatkowe 2 łyżki cukru waniliowego z 1 łyżką wody i po przestudzeniu, wlałam syrop do masy i wymieszałam. Polecam!
- Biszkopt odwróć spodem do góry. Rozłóż na wierzchu grubą równą warstwę kremu kokosowego. Wstaw do lodówki na kilkanaście minut do pół godziny.
- Przygotuj polewę jak w tym przepisie. Śmietankę zagotuj na mniejszym gazie. Wrzuć połamane czekolady, przemieszaj i wyłącz ogień pod rondelkiem. Dodaj masło i mieszaj, do połączenia się składników. Zostaw na parę minut do lekkiego przestudzenia.
- Letnią polewą polej ciasto, rozsmaruj ją też na brzegach. Wstaw ponownie do lodówki na kilkanaście minut, aby polewa nieco stężała.
- Truskawki umyj, obierz z szypułek i lekko osusz. Pokrój w niezbyt grube plasterki, boczne plasterki odłóż. Zostaw 1 truskawkę w całości. Udekoruj boki i górę dookoła przy brzegu środkowymi plastrami owoców. Pośrodku ułóż tę całą, a resztę polewy posyp wiórkami kokosowymi. Wstaw do lodówki, aby ciasto dobrze się schłodziło – przynajmniej 1-2 godziny.
- Możesz podawać prosto z lodówki, jednak masa jest wtedy dość twarda. Najlepiej wyjąć na pół godziny lub godzinę przed podaniem (zależnie od temperatury otoczenia).
Moje rady:
- Biszkopt możesz nasączyć sokiem z truskawek (ja zapomniałam, że miałam to zrobić;). Kilka truskawek zasyp 1-2 łyżkami cukru i odłóż na 1-2 godziny, aż puszczą sok. Możesz go lekko rozcieńczyć, np. sokiem z cytryny lub alkoholem. Nasącz tym biszkopt przed nałożeniem masy bounty.
- Zamiast domowego cukru waniliowego możesz dać o 1 łyżkę mniej cukru plus duże opakowanie cukru wanilinowego, jednak domowy jest o wiele lepszy.
Kaszę jaglaną oraz wiele innych w 100% naturalnych i zdrowych produktów znajdziesz w sklepie internetowym www.naturalniezdrowe.com.pl.
O tak 😉
Pingback: Ciasteczka musli i walentynkowe inspiracje | Kęsy Codzienności
Pingback: 27 inspiracji na przepisy z truskawkami | Kęsy Codzienności
Pingback: Przepisy na ciasta i desery na lato - aż 28 inspiracji! | desery i słodkości | Kęsy Codzienności
Pingback: 29 pomysłów na przepisy z czekoladą | desery i słodkości | Kęsy Codzienności
Pingback: Ganasz czekoladowy do ciast i deserów | Kęsy Codzienności