Klasyczne jesienne ciasto? Oczywiście ciasto marchewkowe i to z dodatkiem bananów, rodzynek i suszonej żurawiny! U mnie z polewą mocno czekoladową i migdałami, częściowo z mąki pełnoziarnistej i z małą ilością cukru (można mocniej dosłodzić). Co lepsze, ciasto z tego przepisu wykonasz bez użycia miksera – wystarczy wymieszać przygotowane składniki łyżką. Choć możesz zmiksować nim całość… Ale myślę, że nie warto go brudzić 😉
To pyszne ciasto marchewkowe można też wzbogacić posiekanymi orzechami, radziłabym jednak zastąpić nimi część suszonych owoców w podobnych proporcjach, aby nie było za ciężko.
Masz uczulenie na miód? Zamień go na cukier lub wybierz zdrowy zamiennik cukru.
Składniki na ciasto marchewkowe:
- 4 duże jajka
- ok 400 g drobno startej marchewki (4 średnie sztuki)
- 1 szklanka mąki pszennej pełnoziarnistej
- 3/4 szklanki mąki pszennej tortowej
- 3/4 szklanki oleju (ok 170 g)
- 1 banan, najlepszy będzie dojrzały (z plamami lub mocno brązowa skórka)
- po 2 łyżki (lub nieco więcej) rodzynek i żurawiny suszonej
- 2 łyżki domowego cukru waniliowego
- 2 i 1/3 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 2 łyżki miodu
Polewa czekoladowa:
- 150 g gorzkiej czekolady
- 50-60 ml mleka
- 1-2 łyżki masła
- kilka całych migdałów, u mnie obrane ze skórki( opcjonalnie)
Przygotowanie:
- Banana obierz, rozgnieć widelcem. Wbij do niego jajka, wlej olej i miód. Wymieszaj wszystko widelcem lub trzepaczką.
- Suche składniki przesiej do osobnej miski, jeszcze nie sitku przemieszaj (lub wymieszaj ze sobą najlepiej przed przesianiem). Przesiewanie nie jest konieczne, ale dodatkowo napowietrzy ciasto.
- Wlej mokre składniki i połącz trzepaczką – mieszaj tylko do połączenia. Dodaj startą marchewkę i bakalie, wymieszaj łyżką. Ciasto będzie dość gęste.
- Do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia wlej ciasto, wyrównaj. Wstaw do nagrzanego piekarnika. Piecz w 180°C (ja w piekłam z termoobiegiem) przez ok 50-55 minut lub do tzw. suchego patyczka. Ciasto powinno być brązowe z zewnątrz. U mnie trochę opadło – mały zakalec w jednym kawałku się odnalazł. Jednak wiem dlaczego… Nie wymieszałam suchych składników, spulchniacze mogły się nierównomiernie rozprowadzić.
- Lekko lub całkowicie wystudź, po czym polej polewą czekoladową. Lukier lub cukier puder nakładaj tylko na zimne ciasto.
- Wszystkie składniki na polewę włóż do rondelka z grubym dnem i wstaw na mały ogień lub do metalowej/szklanej miski w kąpieli wodnej. Mieszaj, podgrzewając, aż powstania gęsta lśniąca masa czekoladowa. Od razu polewaj nią ciasto. Polewa zastyga po jakimś czasie, ale pozostaje miękka. Możesz udekorować migdałami.
Ten przepis bierze udział w akcji Jesienne Wyzwanie blogowe organizowanej przez Mocną Grupę Blogerów.
Pingback: Babeczki marchewkowe z czekoladą | desery i słodkości | Kęsy Codzienności