Chcesz spróbować swoich sił i przygotować tradycyjny miodownik? Jest to wyjątkowe ciasto z miodem i orzechami włoskimi! Wymagające, ale już kilka dni po zrobieniu wynagrodzi cały trud. Miodownik z orzechami włoskimi to pyszne połączenie ciasta kruchego z miodem, kremem grysikowym i budyniowym kremem orzechowym. Wersji na to ciasto jest mnóstwo. Sama inspirowałam się kilkoma znalezionymi w internecie, ale ostatecznie wyszło nowe i mega ciekawe połączenie smaków.
Sprawdź inne pomysły na świąteczne wypieki, klikając w zdjęcie:
Jedyna moja rada: krój na mniejsze kawałki niż ja to zrobiłam i zrób ciasto do końca na 3-4 dni przed świętami, aby do Bożego Narodzenia zdążyło zmięknąć i przejść smakiem. Dopiero wtedy smakuje najlepiej!
W 2020 roku Wigilia wypada w czwartek, więc możesz zrobić ciasto miodowe w piątek lub sobotę. W niedzielę przełóż blaty kremami, zamknij w szczelnym pojemniku i schowaj do lodówki.
Blaszka: 26 x 40 cm.
Miodownik z orzechami włoskimi
Składniki:
Ciasto miodowe
- 2 jajka
- 130 g płynnego miodu
- 250 g masła
- 1 łyżeczka sody
- 1 łyżka mleka
- 650 g mąki pszennej
- 1 słoiczek dobrych powideł śliwkowych
Masa orzechowa na wierzch
- 300 g łuskanych orzechów włoskich, grubo posiekanych nożem
- 100 g masła
- 90-95 g miodu (najlepiej płynnego)
Krem grysikowy
- 500 ml mleka
- 4 kopiaste łyżki kaszy mannej
- 2 łyżki miodu (może być skrystalizowany)
- 2 łyżki domowego cukru waniliowego
- 250 g miękkiego masła
- sok z 1/2 cytryny
Budyniowy krem orzechowy
- 250 ml mleka + 150 ml mleka
- 150-160 g orzechów włoskich zmielonych
- 250 g miękkiego masła
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki domowego cukru waniliowego
- 2 łyżki miodu (może być skrystalizowany)
Przygotowanie:
Placki miodowe
- Mąkę z masłem posiekaj nożem. Sodę wymieszaj z mlekiem i wlej do mąki. Dodaj miód i wbij jajka. Zagnieć szybko gładkie ciasto – możesz to też zrobić w całości w malakserze, potem wyjmij i zagnieć w kulę, po czym podziel na 3 równe części. Każdą część uformuj w kulę, owiń w folię spożywczą, spłaszcz i schłódź godzinę w lodówce.
- Pierwszą kulę rozwałkuj na blacie podsypanym mąką, nadaj kształt blaszki, w której przygotujesz ciasto. Wyłóż blaszkę papierem do pieczenia. Ułóż ciasto. Ponakłuwaj widelcem.
- Wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz w 180°C przez ok 10-11 minut na złoty brąz, wyjmij i wystudź. W trakcie pieczenia pierwszego placka rozwałkuj drugą część ciasta i upiecz ją zaraz po wyjęciu pierwszego.
- W czasie pieczenia drugiego placka, rozwałkuj ostatni kawałek ciasta, a w garnuszku rozgrzej masło, miód i posiekane nożem orzechy włoskie. Smaż kilka minut. Wylej na 3 placek ciasta ułożony w blaszce (surowy i również nakłuty widelcem). Wyrównaj.
- Wstaw do piekarnika i piecz 10-13 minut, uważając by nie przypalić masy orzechowej. Wyjmij i zostaw do całkowitego wystudzenia. Potem ułóż na sobie wszystkie 3 placki miodowe, ten z orzechami ułóż na samej górze i owiń szczelnie folią spożywczą. Wstaw do lodówki na minimum godzinę. Mogą poczekać na dokończenie kilka dni w zimnie.
Krem grysikowy i budyniowy krem orzechowy
- Mleko na krem wlej do garnka, odlej ok 1/3 do szklanki. Dodaj do niej kaszę manną i wymieszaj. Do reszty zaś wsyp cukier waniliowy i wlej miód. Zagotuj, od czasu do czasu mieszając, by cukier i miód się rozpuściły. Wlej kaszkę z mlekiem i mieszając, ponownie zagotuj. Gotuj ok 2-3 minut, aż mocno zgęstnieje. Przelej kaszkę do miseczki, bez wydrapywania tego, co przywarło. Odstaw do całkowitego wystudzenia.
- Mleko na budyń (250 ml) wlej do czystego rondelka. Odlej nieco do szklanki i dodaj mąkę ziemniaczaną. Do rondelka dodaj miód i cukier waniliowy. Zagotuj, często mieszając, po czym wlej mleko z mąką i zagotuj, ciągle mieszając. Gotuj około 2 minut na małym ogniu. Przelej do miseczki i przykryj szczelnie folią spożywczą (przyłóż ją do warstwy budyniu, aby zapobiec powstaniu kożucha). Odstaw do całkowitego wystudzenia.
- 150 ml mleka wlej do garnuszka, wsyp do niego orzechy i zagotuj, często mieszając. Odstaw do całkowitego wystudzenia.
- 500 g miękkiego masła ubij na jasną puszystą masę (trwa do dobrych kilka minut lub dłużej). Równo połowę odłóż do osobnej miski. Do pierwszej połowy dodawaj po 1 łyżce zimnej kaszki, cały czas miksując. Stopniowo wlej też sok z cytryny. Miksuj do połączenia w gładki krem grysikowy. W razie potrzeby spróbuj – można dosłodzić cukrem pudrem. Odłóż w temperaturze pokojowej do miski, a poprzednią umyj, aby przygotować drugi krem.
- Do suchej miski dodaj odłożone wcześniej utarte masło. Miksuj dalej, partiami dodawaj zimne orzechy ugotowane z mlekiem i budyń. Miksuj aż do powstania jednolitego budyniowego kremu orzechowego.
Składanie miodownika z orzechami
- Odwiń placki miodowe. Pierwszy placek ciasta posmaruj cienko powidłami śliwkowymi. Następnie rozsmaruj cały krem grysikowy. Przykryj drugim plackiem (tym bez orzechów), dociśnij lekko.
- Ponownie posmaruj ciasto miodowe powidłami. Wyłóż krem budyniowo-orzechowy, wyrównaj. Dociśnij ostatnim plackiem ciasta z masą z orzechami włoskimi.
- Całość szczelnie owiń w folię spożywczą lub włóż do dużego pojemnika, który możesz zamknąć. Lub do czystej blaszki z pokrywką. Wstaw do lodówki lub w chłodne miejsce. W lodówce ciasto potrzebuje więcej czasu do zmięknięcia. Najlepsze dopiero w 4 dni po przełożeniu kremami, bo miodownik z orzechami włoskimi wtedy przechodzi spełnią smaku, a placki miodowe miękną. Wcześniej są twarde. Można trzymać ciasto ponad tydzień w lodówce.