Płatki owsiane można zastąpić gotową mąką owsianą. Ja tam nigdy nie kupuję, tylko robię sama. Wychodzi taniej. Dodatek mąki pszennej u mnie nastąpił na samym końcu, bo ciasto okazało się za rzadkie. Myślę, że z powodu dżemu, który był jeszcze dość rzadki. Nawet jeśli będziesz mieć gęsty dżem, nie rezygnuj z niej, bo lepiej spaja całość.
Placuszki świetnie smakują na ciepło, ale równie pyszne są też całkiem zimne, prosto z lodówki, oczywiście podane z dżemem, zimnym lub ciepłym, oraz z truskawkami. Dla Zuzi na drugie śniadanie wykroiłam z paru placuszków zwykłą plastikową wykrawaczką do ciastek zwierzątka. Podałam z jej ulubionymi czereśniami i oczywiście z truskawkami. Była nimi zachwycona. Chociaż i bez tego zabiegu dzień wcześniej na świeżo zjadła cały placek z solidną porcją dżemu. Bardzo jej smakowało. Mi również. Idealne na zdrowy deser lub podwieczorek.
Składniki na 4-5 porcji:
- 0,5 szklanki (100 g) kaszy jaglanej
- 1 i 1/4 szklanki wrzątku + szczypta soli + 1 łyżeczka oleju
- 1 łyżka otrębów owsianych
- 8 łyżek płatków owsianych
- 4 łyżki dżemu truskawkowo-rabarbarowego
- 9 łyżek serka homogenizowanego naturalnego
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1-1,5 łyżki domowego cukru waniliowego
- 2 duże jajka
- 3 łyżki mąki pszennej lub owsianej
- 2 łyżki suszonej żurawiny
- 3-4 daktyle suszone
- dżem truskawkowo-rabarbarowy
- truskawki do dekoracji.
Przygotowanie:
- Kaszę ugotuj na sypko wg tego przepisu.
- Płatki i otręby owsiane zmiksuj prawie na mąkę w malakserze lub otręby wymieszaj z mąką owsianą. Wsyp cukier i zmiksuj chwilę, aby się trochę rozdrobnił. Wymieszaj z mąką pszenną i proszkiem do pieczenia, potem dodaj połowę ugotowanej kaszy. Zmiksuj do gładkości.
- Żółtka oddziel od białek. Dodaj żółtka wraz z serkiem homogenizowanym do ciasta. Zmiksuj do połączenia w jednolitą całość. Przełóż wszystko do miski.
- Daktyle pokrój dość drobno. Dodaj do ciasta wraz z suszoną żurawiną i resztą kaszy. Wymieszaj porządnie łyżką. Dołóż dżem i mieszaj do połączenia.
- Białka ubij na sztywno ze szczyptą soli. Partiami dodawaj do ciasta, delikatnie mieszając trzepaczką. Możesz odstawić na kilka minut lub od razu smażyć.
- Smaż placuszki bez dodatku tłuszczu na średnim ogniu po kilka minut na każdej stronie. Wystarczy łyżka ciasta na jeden placek.
- Podawaj jeszcze gorące z ciepłym dżemem i truskawkami lub ostudzone z zimnym dżemem.
Super placuszki 😀
Malina lifestyle
Pingback: 27 inspiracji na przepisy z truskawkami | Kęsy Codzienności