Kaszka dla niemowląt i dzieci to prosty i zdrowy posiłek. Zrobiona od podstaw zawsze najlepsza. Starsza córka przez wiele miesięcy jadała ją na śniadanie, młodsza nie lubiła. Kaszkę dla niemowląt można przygotować na wodzie, mleku i soku owocowym. Nie robiłam nigdy na modyfikowanym, którego zresztą nie należy gotować, bo traci dodane wartości odżywcze czy witaminy. Pokombinuj ze smakiem i konsystencją, aż Twój maluch znajdzie swój ulubiony smak 🙂
Jaka porcja kaszki dla niemowlaka?
Podane składniki wystarczą na 1 porcję dla większego niemowlaka. Na początku, przy wprowadzaniu kaszki, warto zacząć od mniejszych porcji, a potem dostosować je do wieku i apetytu dziecka. Około półrocznemu dziecku do kaszki możesz dodać mus z ulubionych owoców lub ugotować pół na pół z sokiem owocowym przeznaczonym dla dzieci do 3. roku życia. Warto jednak uczyć mniej słodkich smaków, naturalnych. Zamiast gotować na soku, możesz też zrobić na wodzie mocno gęstą kaszkę i potem dolać soku do uzyskania odpowiedniej konsystencji (lub mleka modyfikowanego). Dla dziecka, które potrafi już gryźć. dodaj do kaszki świeże owoce, płatki owsiane, rodzynki lub inne dodatki, które lubi Twoje dziecko. Ja bardzo często gotuję kaszki z dodatkiem płatków owsianych lub jaglanych. Fajne, zdrowe i smaczne urozmaicenie.
Składniki:
- ok 200 ml wody lub mleka świeżego lub pół na pół wody i soku owocowego (tutaj z jabłkowym)
- ok 2 łyżki kaszki kukurydzianej lub trochę ponad 2 łyżki mannej (pszennej)
- opcjonalnie 1 łyżeczka płatków owsianych lub żytnich
- opcjonalnie świeże owoce lub kilka łyżeczek domowego musu owocowego
Przygotowanie:
- W małym garnku lub rondelku zagotuj wodę lub mleko. Moja Zuzia nigdy nie lubiła kaszki mlecznej na śniadanie, więc zawsze robiłam jej na wodzie. Gdy miała już ok 8-9 miesięcy, jeśli miałam surowe jabłko lub gruszkę, drobno pokrojone wrzucałam do gotującej się wody. Owoce gotowała do miękkości i przekładałam do miseczki. Tam rozgniatałam widelcem. Surowy banan rozgniatam tuż przed dodaniem do niego kaszki, żeby nie sczerniał.
- Do wrzątku wsyp kaszkę. Możesz też wsypać ją wcześniej, aby uniknąć powstania grudek lub odlej wcześniej nieco wody i w zimnej lub ciepłej rozprowadź kaszkę, po czym wlej do garnka. Kaszkę kukurydzianą gotuj 6-8 minut, manną – 2-3 minuty. Ja dla Zuzi najczęściej gotowałam gęstszą kaszkę. Jeśli dasz 1 łyżkę kaszki, wyjdzie dość rzadka, a przy 3 już gęsta. Ugotuj taką, którą najbardziej polubi Twoja pociecha. Pamiętaj, że stygnąc, kaszka trochę gęstnieje.
- Ugotowaną kaszkę przełóż do dziecięcej miseczki i połącz z owocem lub musem owocowym. Dla niemowlaka ostudź do odpowiedniej temperatury (ok 38-40°C) przed podaniem.
Właśnie na tym etapie jesteśmy z nasyzm mikrobem – dzięki za nową inspirację w zastępstwie nudnych kaszek 🙂
A myślałam, że to znany i oklepany przepis. Bardzo się cieszę, że mogłam pomóc. Smacznego! Pozdrawiam! 🙂
ja kaszkę osobiście bardzo lubię, mam nadzieję, że przy rozszerzaniu diety i mojemu maluchowi zasmakuje
Zwykle dzieci bardzo lubią kaszkę, tylko różne dzieci różne smaki preferują. Powodzenia 🙂
Moje każdym rodzajem kaszki pluły – ja za to uwielbiam i z malinami i z jagodami.
No cóż, dzieci mają swoje smaki i upodobania. Czasem niczym ich nie nakłonimy do zmiany zdania, coś o tym wiem… 🙂 Oj, z malinami to sama uwielbiam 🙂
Pingback: 24 sprawdzone przepisy na śniadanie dla dzieci na słodko | Kęsy Codzienności