Kupujesz sosy w proszku? A czytasz ich skład? Można już znaleźć dobre produkty na półkach, jednak ich ceny nie są zachwycające. Możesz jednak zrobić sos serowy z serka topionego lub innych serów samodzielnie! Nie jest trudny do zrobienia, ale potrzeba mu poświęcić nieco więcej czasu niż na sos z torebki. Ale warto. Dla smaku i wartości odżywczych oraz dla samozadowolenia!
Owszem, mój sos, który robiłam już wielokrotnie, ma w składzie serek topiony o wątpliwej reputacji i do zdrowej żywności się on nie zalicza… Ale! Możesz go zamienić na inny pleśniowy, jak brie i camembert – świetnie się rozpuszczają, ba, nawet lepiej. Do tego są naturalne i oryginalnie smakują. Użyłam już kilka razy do zrobienia sosów właśnie takich serów i mogę je polecić. Jednak zawsze bez otoczki pleśniowej, bo nie umiem się do niej przekonać. Poeksperymentuj, bo warto!
Czas przygotowania: 10-15 minut
Ilość sosu: ok 300 ml
Ilość sosu: ok 300 ml
Składniki na sos serowy z serka topionego:
- 180-200 ml gorącej wody
- 1 pęczek szczypiorku
- 1 płaska łyżka mąki
- 2 łyżki oleju
- 3 kopiaste łyżki śmietany 18%
- 100 g serka topionego bez dodatków lepszej jakości (tak, są lepsze i gorsze serki topione)
- ok 25 – 30 g sera camembert lub brie (bez pleśni – ja ją usuwam, bo nie lubię, poza tym nie wiem, jak rozpuszcza się w sosie)
- sól ziołowa, pieprz mielony i/lub ziołowy według uznania
Przygotowanie:
- Szczypiorek umyj, odkrój nieładne końcówki i drobno posiekaj.
- W garnku rozgrzej olej. Dodaj mąkę, wymieszaj, aż zacznie się smażyć i po kilku sekundach zdejmij z palnika.
- W kubku wymieszaj gorącą przegotowaną wodę ze śmietaną. Wlej do garnka i wymieszaj.
- Dodaj kostkę serka topionego i camembert. Wstaw na mały gaz. Mieszając drewnianą łyżką, rozdrabniaj ser, aż całkiem się rozpuści i sos będzie gładki. Doprowadź przy tym do zagotowania sosu. Rozpadnięcie serka trwa dobrych kilka minut.
- Dodaj przyprawy w ilości wg uznania oraz na samym końcu posiekany szczypiorek. Pamiętaj, że ser już zawiera sól. Pieprz ziołowy zabarwi nieco sos. Zależnie od marki pieprzu, sos serowy z serka topionego nabierze lekko zielonego koloru lub blado brązowego.
- Jeśli dla Ciebie sos jest za gęsty, możesz dodać jeszcze trochę gorącej wody lub domowego rosołu. Gdyby sos serowy był za rzadki, gotuj go dłużej, aż się zredukuje i zagęści.
Pingback: Skarbnica pomysłów, co ugotować na obiad | Kęsy Codzienności
Pingback: Kluski śląskie - mój domowy przepis | Kęsy Codzienności