Długo planowałam ten wpis, ale równie długo szukałam przepisu na swój idealny rosół. Wciąż nie zawsze mi wyjdzie, jeśli się spieszę i nie przyłożę wagi do tego, ile czego dodaję. A przy dzieciach różnie to bywa. Wiem już co sprawia, że rosół ma ten wyjątkowy smak. Przede wszystkim ilość i jakość składników. No i serce 🙂 Niżej spisałam kilka rad, które sama stosuję. I proporcje na idealny rosół bez względu na rodzaj mięsa. Jednak właśnie od tego jakiego mięsa użyjesz, będzie zależeć smak zupy.
A tak na marginesie, czy rosół to dla Ciebie zupa? Kiedyś na jakimś forum wyczytałam, że rosół nią nie jest. 🙂 Jak dla mnie to najlepsza zupa na świecie. Po prostu uwielbiam.
Poza tym nie wiem czy pamiętasz, ale rosół jest świetnym lekarstwem! Podobno niejednego postawił na nogi. Ja wierzę w jego dobroczynne właściwości, w końcu zawiera w sobie czosnek, cebulę, warzywa… A pochylanie się nad talerzem gorącego rosołu jak nic zastępuje krótką inhalację!
Czy może być coś lepsze niż przepyszny rosół? Chyba dla każdego z nas jest to nostalgiczne danie. Ten przepis sprawi, że jego smak będzie idealny. Jeżeli chcesz poprawić swój kulinarny warsztat, lub po prostu nauczyć się gotować tak, żeby wszystkim smakowało, mam dla Ciebie propozycję zestawu e-booków kulinarnych Chcę Świetnie Gotować. Codzienne przyrządzanie posiłków będzie proste, a przepisy smaczne i tanie. Skończ z nudą na talerzu, sięgnij po solidną dawkę kulinarnej wiedzy!
Składniki na rosół z kurczaka:
- 1 kurczak bez filetów (min 1 kg)
- 2-3 marchewki
- 1-2 korzenie pietruszki
- pół selera lub 1 mniejszy
- 1 por (opcjonalnie)
- 1 cebula
- 2-3 ząbki czosnku
- 2-3 liście laurowe
- 3-4 ziarenka ziela angielskiego
- kilka-kilkanaście ziarenek pieprzu (ja zwykle używam kolorowy, mieszankę)
- szczypta majeranku (opcjonalnie)
- 1-1,5 łyżeczki soli morskiej
- gałązka lubczyku świeżego lub 1-2 łyżeczki suszonego
- natka selera (opcjonalnie)
- natka pietruszki posiekana do podania plus gałązki bez listków do gotowania
Przygotowanie:
- Mięso umyj pod ciepłą (nie gorącą!) wodą, możesz przepołowić. Włóż do garnka i zalej zimną wodą – poziom wody jakieś 3 centymetry powyżej mięsa. Wstaw na średni ogień i przykryj garnek pokrywką.
- Tuż przed zagotowaniem ściągnij sitkiem szumowiny. Nie zawsze tak robię, ale nie jestem pewna co lepsze. Opinie są różne.
- Gdy woda się zagotuje, przyprawy: ziele i pieprz rozdrobnij w moździerzu. Razem z listkami laurowymi i majerankiem dodaj do wody.
- Po jakiejś godzinie od zagotowania dodaj obrane, umyte i pokrojone na mniejsze kawałki marchewkę, seler, pietruszkę korzeń i por (jego akurat zostawiam w całości, ale bez tych zielonych końcówek). Cebulę i czosnek też obierz. Czosnek przekrój na 2-3 części i dodaj do rosołu. Cebulę opal do czarnego nad palnikiem gazowym, a jeśli nie masz, przekrój na pół i przypiecz na suchej patelni. Dorzuć do garnka. Gotuj całość ok 1,5 godziny.
- Na pół godziny przed końcem dodaj natki lubczyku, pietruszki i selera oraz sól.
Moje rady:
- Zamiast kurczaka możesz użyć porcji z indyka, z kaczki lub dodatkowych kawałków kurczaka. Ja bardzo często tak robię. Porcja z indyka składa się z szyi i skrzydła. Dobrze dorzucić jeszcze coś wołowego, jeśli lubisz. Jednak wówczas trzeba gotować o godzinę dłużej. Rosół mieszany, z różnego mięsa, jest zdecydowanie bogatszy w smaku i bardzo wartościowy.
- Ważne by mięsa było dużo w stosunku do ilości wody. Rosół w którym pływa jedna ćwiartka na kilka litrów niestety nie ma smaku. Można dodawać porcję rosołową z kurczaka, jednak jako dodatek do mięsa, z samej porcji jest to bardzo uboga wersja – mało mięsa, więc słaby wywar.
- Rosół gotuję na najmniejszym ogniu jaki się da. Najlepiej, aby tylko pyrkał, a nie mocno buzował. Mam z tym u siebie problem, bo nawet na najmniejszym ogniu wciąż dość mocno się gotuje. No a mocy kuchenki nie przeskoczę.
- Nie ściągaj skóry z mięsa przed gotowaniem, chyba że tylko część, bo rosół potrzebuje tłuszczu. Jeśli jednak wyjdzie za tłusty, po schłodzeniu w lodówce, na górze powinna utworzyć się pokrywa z tłuszczu. Łatwo ją wtedy usunąć łyżką.
- Umycie mięsa w ciepłej wodzie da Ci większą pewność klarownego. Dopiero, gdy tak zaczęłam robić, udało mi się uzyskać idealny klarowny rosół, a nie mętny.
- Nie mieszaj w trakcie gotowania – zaczęłam się tego trzymać i łatwiej mi uzyskać klarowność.
- Opalona cebula nadaje rosołowi lepszy smak i kolor. Jednak można z niej zrezygnować tak samo jak z czosnku wiem, że niektórzy go nie dają.
- Dla ładnego żółtego koloru możesz dodać 1-2 szczypty kurkumy (lub więcej, ale wpływa też na smak).
- Pieprzu i soli możesz dać więcej, zależy to od Twoich preferencji. Ja robię dość delikatny wywar.
- Rosół można gotować pod przykryciem lub bez pokrywki. Różne opinie są w tym temacie.
- Co z mięsem i warzywami z rosołu? Możesz zrobić np. pasztet! Najszybszy będzie bez dodawania dodatkowego mięsa. Blendujesz czyste mięso bez skóry i kości oraz warzywa (odrzuć te, których nie chcesz dodawać), wymieszaj z jajkami, odrobiną bułki tartej, solą, pieprzem, ewentualnie papryką słodką lub czosnkiem niedźwiedzim. I upiecz.
Pojawiają się głosy, że rosół z kurczaka to nie rosół. Cóż, myślę, że każdy ma prawo do własnego zdania, jednak drobiowy jest wartościowym, ale wciąż lżejszym rosołem.
♥♥♥
A jaki Ty masz przepis na rosół?
Więcej przepisów dzięki którym Twoje dania będą smakować wprost wyśmienicie, znajdziesz w zestawie e-booków kulinarnych Chcę Świetnie Gotować.
Pingback: Zupa krem z dyni | Kęsy Codzienności
Pingback: Skarbnica pomysłów, co ugotować na obiad | Kęsy Codzienności