W Boże Narodzenie makowiec to najbardziej znane ciasto tradycyjne. Jednak można go podać na mnóstwo pysznych, oryginalnych sposobów, żeby nie było nudno. Niedawno pokazywałam Ci prostą w wykonaniu babkę makową. Dziś będzie także łatwo, choć poprzeczka jest już nieco podniesiona. Rolada biszkoptowa z makiem to jedna z najprostszych wersji makowca, jakie znam i robiłam. Dużo szybsza do przygotowania niż klasyczna strucla z makiem, a jednocześnie bardzo smaczna i efektowna. Ma tę wadę, że lubi się kruszyć, ale smak wszystko wynagradza.
A jak makowiec, to koniecznie z owocami suszonymi! Rodzynki i suszona żurawina to w naszym domu stali bywalcy. Do zjadania solo, do jogurtu, placuszków, pieczonej owsianki i oczywiście do ciast. Do tej rolady dodałam i rodzynki, i żurawinę, jednak można dodać tylko jedno z nich lub zamiast tego np. suszone morele czy śliwki drobniej pokrojone. Sprawdź owoce suszone w spizarnia.schroniskosmakow.pl, gdzie znajdziesz same naturalne produkty, bez konserwantów. W ofercie widziałam też nerkowce, które również pasują do rolady z makiem. Jednak nie przeładuj masy dodatkami, aby nie było jej zbyt dużo w stosunku do biszkoptu.
Uwagi: zbyt mocno odsączona masa makowa, będzie sypka po upieczeniu i może rozpadać się przy krojeniu rolady. Poza tym – jeśli wolisz bardzo wilgotny makowiec, dodaj do masy zamiast cukru pudru kilka porządnych łyżek powideł śliwkowych. Dałam tak za drugim pieczeniem, super efekt! 🙂
Jeśli chcesz, możesz ten makowiec zrobić z gotową masą makową, jedynie dodajesz wtedy pianę z białek i jabłko, no i suszone owoce. Jednak smak domowej jest dużo lepszy! Poza tym wykonanie masy makowej nie jest trudne. Mak mielony z powodzeniem kupisz w wielu sklepach.
Rolada biszkoptowa z makiem
Składniki:
Masa makowa:
- 300 g maku mielonego suchego
- 4 białka
- 1 kopiasta łyżka miękkiego masła
- 2 łyżki kaszy mannej (można pominąć)
- 1 duże jabłko lub 2 mniejsze
- 2 łyżki miodu
- 1-2 łyżki cukru pudru i/lub 150 g gęstych powideł śliwkowych
- 2-3 łyżki rodzynek
- 2-3 łyżki suszonej żurawiny
- wrzątek do pokrycia maku
Biszkopt jasny
- 4 jajka
- 1 łyżka oleju
- 1 op. budyniu śmietankowego lub waniliowego bez cukru (40 g)
- 100 g mąki pszennej tortowej
- nieco ziaren maku do posypania
Przygotowanie:
Masa makowa
- Mak mielony wsyp do dużej miski. Zalej wrzącą wodą lub mlekiem do pokrycia. Przemieszaj i zostaw na ok 1 h. Odlej na durszlak wyłożony ściereczką. Odciśnij z nadmiaru płynu, ale nie do sucha!
- Przesyp mak do miski, dodaj masło, miód i cukier puder oraz powidła. Dokładnie wymieszaj. Dodaj też bakalie.
- Jabłko obierz ze skórki, usuń gniazda nasienne. Pokrój w małą kostkę. Wmieszaj do maku.
Rolada makowa – wykonanie:
- Oddziel białka od żółtek. Wlej do misy miksera 4 białka na biszkopt wraz z białkami do masy makowej. Ubij na sztywno ze szczyptą soli, pod koniec możesz dodać nieco cukru, by piana była stabilniejsza.
- Około 1/2 piany z białek przełóż do masy makowej. Resztę ubijaj dalej, stopniowo wsypując przygotowany cukier.
- Masę makową delikatnie wymieszaj z pianą z białek. Wyłóż masę na przygotowaną blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Nie rozsmarowuj aż po brzegi, dociśnij łyżką, aby masa była zwarta i w miarę jednakowej grubości.
- Gdy cukier w pianie z białe całkowicie się rozpuści, a piana stanie się biała, sztywna i lśniąca – jak na bezę – wlewaj po 1 żółtku, po każdym miksując do pół minuty.
- Na koniec wlej olej, krótko zmiksuj. Mąkę z proszkiem budyniowym przesiej wprost do masy i delikatnie wmieszaj szpatułką.
- Wyłóż ciasto biszkoptowe na masę makową. Wyrównaj. Posyp ziarnami maku.
- Wstaw do nagrzanego piekarnika. Piecz w 170ºC przez ok 20-25 minut. Biszkopt ma się delikatnie zrumienić. Wyjmij.
- Przygotuj dużą czystą ścierkę kuchenną. Oprósz ciasto cukrem pudrem. Połóż na biszkopcie ściereczkę. Przytrzymując brzegi wraz ze ścierką, zdecydowanym ruchem odwróć blachę, kładąc ciasto na ścierce.
- Od razu zabierz formę i usuń papier do pieczenia. Pomagając sobie ściereczką, delikatnie, ale ściśle zwiń ciasto w roladę wzdłuż dłuższego boku. Zostaw do wystudzenia owinięte w ścierkę, dzięki czemu nie rozejdzie się na boki. Biszkopt lekko pęka, nie ma się tym co przejmować 🙂
- Po wystudzeniu odwiń ze ściereczki, przełóż na duży talerz. Posyp cukrem pudrem i podawaj. Przechowuj w lodówce.
Przepis zawiera link sponsorowany we współpracy ze sklepem internetowym Schronisko Smaków Magdy Gessler.
Pingback: Pomysły na świąteczne słodkości | przepis na babkę makową | porady