Domowe łazanki kojarzą mi się z moją babcią – robiła je z kiszonej kapusty, czasem tej z marchewką, makaronu i kiełbasy. Ale wiem, że łazanki robi się w różnych domach na wiele sposobów. Łączy je ten wyjątkowy płaski makaron. Jeśli nie wiesz, jak zrobić idealne, pyszne łazanki, czytaj dalej. Daję Ci mój sprawdzony przepis na domowe łazanki z kiełbasą i boczkiem bez cebuli – domownicy będą prosić o dokładkę! Jest w nich dużo wędliny i kapusty, za to mniej makaronu. Są sycące i po prostu przepyszne. Możesz dorzucić pieczarek, będzie jeszcze smaczniej.
Wiesz, długo nie robiłam w domu łazanek – kilka lat! – gdyż dzieci nie lubiły kiszonej kapusty. Ba, dalej jej nie jedzą w innym wydaniu niż w łazankach! Niemal przypadkiem odkryłam, że obie córki uwielbiają łazanki tak samo jak spaghetti – ledwo usłyszą o tych daniach, a już im się oczy błyszczą z radości. Mąż nie jada tej wersji, dla niego robię albo z samej kapusty i makaronu, albo z dodatkiem pieczarek. Przy łazankach można bez większego problemu pokombinować tak, by za jednym zamachem mieć wege i mięsną wersję. Polecam!
Porcji: min 3-4 (łatwo zwiększyć ilość porcji, dostosowując pod siebie proporcje makaronu, wędliny i kapusty)
Czas przygotowania: ok 1 h
Z łazankami jest tak, że wydaje się być przy nich sporo pracy, no i długo czeka się na kapustę. Jeśli masz mało czasu, ugotuj ją z rana lub dzień wcześniej wieczorem i po wystudzeniu włóż do lodówki. Krojenie i smażenie trwa tyle, ile czekanie na zagotowanie wody + gotowanie makaronu. Czyli jakieś kilkanaście minut.
Możesz zrobić łazanki na zapas w jakiś wolny dzień i zamrozić porcjami lub pasteryzować w słoiku. Fajną opcją jest zrobienie bazy bez makaronu – zamróź porcje ugotowanej kapusty podsmażonej z kiełbasą i boczkiem. Wystarczy taką porcję wyjąć rano, a potem po pracy tylko odsmażyć ze świeżo ugotowanym makaronem.
Łazanki z kiełbasą i boczkiem
Składniki:
- ok 200 g makaronu łazanki
- 100-150 g boczku wędzonego surowego
- 150-200 g dobrej jakościowo kiełbasy wieprzowej
- 300-400 g kapusty kiszonej
- sól, pieprz wg uznania
- 2-3 listki laurowe
- 2-3 kulki ziela angielskiego
- 2 szczypty majeranku
- ew. 1 łyżeczka Vegety Natur bez wzmacniaczy smaku
Przygotowanie:
- Kapustę kiszoną odsącz z zalewy i wrzuć do garnka. Zalej wodą do pokrycia, dodaj liście laurowe, ziele angielskie i przyprawę Vegeta Natur. Zagotuj pod przykryciem.
- Gotuj od 40 do 60 min, zależnie od kapusty – ma zmięknąć, ale nie może się rozgotować. Odlej na durszlaku (warto zachować choć część wywaru, np. do zupy lub do picia, kilka łyżek przyda się też do łazanek). Odstaw. Możesz pokroić kapustę na mniejsze kawałki, ale nie jest to konieczne.
- W międzyczasie ugotuj makaron wg przepisu na opakowaniu w osolonej wodzie – jakieś 4-6 minut od zagotowania. Warto ugotować makaron al dente, ponieważ jeszcze będzie smażony.
- Przygotuj też w tym czasie boczek i kiełbasę – pokrój w średnią kostkę. Najpierw wrzuć do głębokiej patelni lub szerokiego garnka boczek, smaż, aż zacznie wytapiać się tłuszcz. Jeśli jest go zbyt dużo, warto odlać nieco łyżką, aby danie nie ociekało smalcem.
- Dorzuć kiełbasę. Smaż wszystko, aż dobrze się zrumieni, często mieszając.
- Dodaj do wędlin makaron i ugotowaną kapustę. Dopraw solą, pieprzem i majerankiem. Podlej niewielką ilością wody z gotowania kapusty, w ilości wg upodobania. Smaż łazanki z kiełbasą, mieszając całość, 2-3 minutki, aby smaki się przegryzły. Od razu podawaj.
- Jeśli chcesz wzbogacić danie o pieczarki, wrzuć pokrojone grzyby do boczku (po odlaniu nadmiaru tłuszczu), a gdy odparuje nadmiar ich soków, dopiero dodaj kiełbasę.
Pingback: Łazanki z kiełbasą i boczkiem | domowe przepisy | BlogLINE.pl