W sezonie na nowalijki warto sięgnąć nie tylko po młode marchewki czy botwinkę, ale także po kapustę. Młoda kapusta jest delikatniejsza od starej i przyjemnie zielona. Przygotujesz z niej wspaniałe gołąbki lub dodatek do obiadu (młoda kapusta duszona z koperkiem i śmietaną). Przepis na gołąbki z młodej kapusty z mięsem jest bardzo prosty – tym bardziej, że pieczesz je w piekarniku i nie ma mowy o przypaleniu. Gołąbki wychodzą aromatyczne, soczyste i znikają bardzo szybko 🙂
Jedna baza, dwa farsze do gołąbków z młodej kapusty
U mnie są dwie wersje – klasyczna z ryżem i mięsem oraz… z kaszą gryczaną i mięsem. Obie są wyśmienite. I choć różnią się tylko tym jednym składnikiem (ryż/kasza), to smakują nieco inaczej. Kasza gryczana ciemna ma specyficzny smak. W gołąbkach świetnie się on odnajduje.
Nie chcesz dwóch farszów? Przygotuj jeden, pamiętaj tylko, by zwiększyć ilość wybranego składnika (kaszy lub ryżu) do 100 g.
Ja zrobiłam dość małe gołąbki z młodej kapusty z mięsem – ich wielkość zawsze zależy od główki. Im większa kapusta, tym większe gołąbki. Za jedną pracą możesz zrobić nawet większą ilość i zamrozić na zapas, bo jak już się zacznie, to idzie szybko i sprawnie. Jeśli zrobisz duże i grube gołąbki, czas pieczenia będzie nieco dłuższy.
Z poniższych proporcji wyjdzie obiad dla 4-5-osobowej rodziny.
Gołąbki z młodej kapusty z mięsem
Składniki:
- 50 g ryżu białego (kleistego)
- 50 g kaszy gryczanej prażonej lub białej
- 500 g mięsa mielonego wieprzowego (u mnie z szynki)
- 1 główka młodej kapusty (ok 800-900 g bez zewnętrznych liści)
- 1,5-2 szklanek wrzątku
- ok 2/3 słoiczka gęstego koncentratu pomidorowego (ok 120-140 g)
- 1 łyżka mąki pszennej
- masło do wysmarowania formy
- przyprawy do farszu:
- 1 i 1/3 łyżeczki soli ziołowej
- 1/3 łyżeczki majeranku
- 1 łyżeczka pieprzu ziołowego
- 0,5-1 łyżeczki mielonego pieprzu (wg upodobania)
- dodatkowo sól do gotowania plus nieco soli ziołowej i pieprzu mielonego do smaku do sosu
Klasyka kuchni polskiej, zawsze się obroni. Rozpływające się w ustach gołąbki polubią zarówno dorośli jak i dzieci.
Jeżeli chcesz poprawić swój kulinarny warsztat, lub po prostu nauczyć się gotować tak, żeby wszystkim smakowało, mam dla Ciebie propozycję zestawu e-booków kulinarnych Chcę Świetnie Gotować. Codzienne przyrządzanie posiłków będzie proste, a przepisy smaczne i tanie. Skończ z nudą na talerzu, sięgnij po solidną dawkę kulinarnej wiedzy!
Przygotowanie:
Farsz
- Ugotuj kaszę i ryż osobno (najwygodniej jedno po drugim w tym samym garnku, mniej brudnych naczyń). Przelej każde zimną wodą, odcedź i wsyp do osobnych misek.
- Przyprawy wymieszaj ze sobą i rozsyp po połowie do każdej miski. Dodaj po ok 250 g mięsa. Zagnieć ręcznie każdą masę, aby dobrze się połączyły wszystkie składniki. Odstaw.
- Duże podłużne naczynie żaroodporne wysmaruj lekko masłem.
- W odpowiednio dużym garnku zagotuj dużo wody z 1 łyżeczką soli. Usuń zewnętrzne liście kapusty, jeśli trzeba opłucz ja. Delikatnie odetnij sam głąb i włóż do wody dziurą po głąbie do dołu. Przykryj garnek i gotuj kilka minut na mocnym ogniu, potem trochę zmniejsz go.
- Gdy pierwsze liście zaczną mięknąć, z pomocą dwóch widelców zdejmij tyle, ile się da. Uważaj, by nie rozerwać liści. Parz kapustę tak długo, aż uzyskasz możliwie jak najwięcej listków. Im bliżej środka, tym mniejsze i jaśniejsze listki. I szybciej odchodzą.
Gołąbki
- Grubszą część listka możesz uciąć lub rozbić lekko tłuczkiem. Na środek liścia nałóż porządną ilość farszu, stosownie do wielkości liścia. Zwiń, zawijając brzegi do środka jak przy devolayu, aby się lepiej trzymały. Zwijaj gołąbki z młodej kapusty z kaszą gryczaną i ryżem na zmianę, aby z każdego rodzaju były i małe i duże gołąbki. Odkładaj je na osobne talerze, jeśli nie chcesz pomieszać, złączeniem do dołu.
- Gdy zwiniesz wszystkie gołąbki, przełóż je do naczynia (z jednej strony z ryżem, z drugiej z kaszą). Moja rada – po brzegach ułóż duże gołąbki, w środku mniejsze, które szybciej dojdą. Zalej 1,5 szklanki wrzątku, przykryj pokrywką i folią aluminiową matową stroną do góry.
- Wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz w 200°C (u mnie termoobieg) 50-60 minut. Gołąbki powinny się lekko zrumienić, w środku zaś powinny być zwarte, ale soczyste. Wyjmij je z naczynia.
- W garnku wymieszaj mąkę z koncentratem pomidorowym. Warto chwilę podsmażyć, a nawet przypiec, dla lepszego smaku. Wlej wodę z pieczenia gołąbków. Do naczynia nalej nieco gorącej wody, przepłukując ją ze smaków. Przelej do garnka z sosem. Zagotuj całość, mieszając trzepaczką lub łyżką. Dopraw solą ziołową i pieprzem. Gęstość sosu uzależnij od własnych preferencji, ewentualnie dolej wody lub rosołu/bulionu warzywnego.
- Podawaj od razu wraz z sosem. Gołąbki są przepyszne same w sobie, ale można podać je np. z ziemniakami.
Szukasz inspiracji na inne obiady? Znajdziesz je w zestawie e-booków Chcę Świetnie Gotować!