Gdy trwa sezon na szparagi, warto szukać nowych inspirujących przepisów. Szparagi możesz zrobić na wiele sposobów – mają też tę zaletę, że szybko się robią. Co więcej – możesz jeść zielone szparagi także na surowo. Spróbowałam ostatnio po raz pierwszy i z zaskoczeniem stwierdziłam, że smakują jak młody groszek zielony. A gdy przygotowałam szparagi zapiekane pod beszamelem z boczkiem wędzonym, zakochałam się w tym daniu. Proste, ekspresowe w wykonaniu i bardzo smaczne! Ostateczny smak określi użyty przez Ciebie ser żółty oraz jakość i smak boczku.
Sprawdź wszystkie przepisy ze szparagami.
Danie stworzyłam na bazie przepisu na blogu Kwestia Smaku. Zauroczył mnie prostotą i szybkością wykonania, no i tym, że czegoś takiego nigdy nie jedliśmy. Dzięki temu pokochałam szparagi jeszcze bardziej 🙂 Dodatek wędzonego boczku to eksperyment, który był strzałem w dziesiątkę. Myślę, że można by dodać kukurydzy z puszki przed zalaniem beszamelem dla jeszcze ciekawszego zestawienia smaku! A potem ułożyć na daniu jajko sadzone… Mniam!
Jeśli pominiesz boczek, uzyskasz sycące danie wegetariańskie 🙂 Sprawdź inne obiadowe przepisy bezmięsne – KLIK.
Co więcej – możesz zamienić mąkę pszenną na kukurydzianą i również Ci wyjdzie, a będzie bez glutenu! Robiłam już zasmażkę na tej mące i sprawdziła się rewelacyjnie.
Porcji: 3-4
Czas całkowity: 25-30 minut
Szparagi zapiekane pod beszamelem
Składniki:
- ok 500 g (1 pęczek) szparagów
- boczek wędzony surowy po 3 plastry na porcję (ręcznie ukrojone w średnio grube plastry z kawałka mięsa, nie te cienkie paczkowane plasterki)
Beszamel (sos beszamelowy)
- 30 g masła
- 25 g mąki pszennej
- 300 ml mleka
- gałka muszkatołowa mielona/tarta wg uznania
- sól, pieprz
- min 1/2 szklanki startego drobno sera żółtego (oryginalnie parmezan, ale zwykły ser – u mnie Gouda – też się sprawdził)
Przygotowanie:
Sos beszamelowy (beszamel):
- Masło wrzuć do garnka, roztop. Wsyp mąki i trzepaczką mieszaj, podgrzewając na średnim ogniu ok 1-2 minuty.
- Wlej powoli mleko, cały czas mieszając. Gotuj do zgęstnienia.
- Dodaj około połowy startego sera, dopraw gałką muszkatołową, świeżo mielonym pieprzem i solą wg uznania. Wymieszaj, aż powstanie gęsty i jednolity sos beszamelowy.
- Jest go dość sporo, możesz wykorzystać go nawet na większą ilość szparagów.
Szparagi zapiekane pod beszamelem:
- Szparagi zielone umyj, osusz, ułam końcówki. Same wiedzą, gdzie się złamać. Ułamane końce możesz zamrozić i przy okazji dorzucić do zupy warzywnej czy rosołu. Nie trzeba ich obierać. Białe szparagi wymagają obierania, podobnie jak bardzo grube zielone (choć jeszcze nie spotkałam się z takimi).
- Ułóż szparagi w naczyniu żaroodpornym. Możesz też połamać na pół i ułożyć po kilka sztuk w kokilkach. Ja robiłam w dwóch wersjach z powodu odmiennych gustów męża oraz moich i dzieci 🙂
- Zalej szparagi beszamelem – te w kokilkach potrzebują tylko po 2-3, góra 4 łyżki sosu. Te w naczyniu żarodpornym zalej całym sosem, zostawiając główki suche. Można je posmarować lekko olejem lub oliwą.
- Jeśli robisz szparagi zapiekane z sosem beszamelowym z boczkiem wędzonym, 2 plastry boczku ułóż po obu stronach szparagów. Trzeci przekrój na pół.
- Posyp sos beszamelowy resztą tartego sera. Na szparagach z boczkiem ułóż poprzecznie po dwa pół plasterki wędliny.
- Wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz w 200°C (termoobieg) przez ok 15-18 minut. Szparagi powinny wyjść lekko al dente, czyli trochę chrupiące, nie rozmiękłe, a ser i beszamel będzie przypieczony. Od razu podawaj jako samodzielnie danie lub jako dodatek do np. młodych ziemniaków. Uwaga, to danie nie nadaje się do odgrzania – traci wtedy swój wspaniały smak.
Pingback: Zdrowe i szybkie obiady 30 inspiracji | domowe przepisy | Kęsy Codzienności