Domowy dżem kojarzy Ci się z długim smażeniem? A jeśli da się prościej i do tego naturalnie bez zagęszczaczy i bez długiego stania przy kuchence? Mam dla Ciebie właśnie taki przepis na przepyszny dżem truskawkowy smażony po 5 minut i bez dodatku sztucznych żelfixów. Nie jest przesłodzony, ale też z uwagi na tą niewielką ilość cukru – mniej trwały. U mnie nie wytrzymał nawet paru tygodni, bo był zbyt pyszny i wyszło go mało. 😉
Z proporcji w przepisie wychodzą około 2 słoiczki jak na zdjęciu. Tą samą metodą smażenia po 5 minut przygotowywałam również dżem z kiwi, który jest też na zdjęciach. Klikaj po przepis. Na metodę smażenia po kilka minut trafiłam na jakimś blogu jakieś dwa lata temu – autorka zakładała 7 minut smażenia łącznie z mieszaniem po zdjęciu z ognia. Ja też smażę tak ok 5 minut, potem mieszam, aby przyspieszyć odparowywanie. Polecam gorąco!
Szukasz innych ciekawych smaków dżemu? Oprócz dżemu z kiwi, polecam Ci dżem z cukinii i borówek z jabłkami – rewelacja!
Składniki na dżem truskawkowy smażony po 5 minut:
- 1 kg truskawek
- 160 g cukru (u mnie domowy waniliowy, ale może być zwykły)
- pół laski wanilii (opcjonalnie)
- opcjonalnie sok z połowy cytryny dla korekty smaku i lepszego zakonserwowania dżemu
Przygotowanie:
- Owoce umyj, usuń szypułki, osusz lekko ręcznikiem papierowym. Duże truskawki pokrój na pół lub ćwiartki, albo drobniej jak wolisz. Przy tej metodzie smażenia dżemu, truskawki nie rozpadają się tak mocno.
- Wrzuć do dużego garnka i zasyp cukrem. Dodaj laskę wanilii – w całości lub pokrojoną lub same ziarenka (ja wykorzystałam laski z domowego cukru waniliowego) oraz ewentualnie sok z cytryny. Wstaw garnek na duży ogień i prawie cały czas mieszając, zagotuj. Smaż ok 5 minut, mieszając. Zdejmij z ognia. Mieszaj jeszcze przez kilka minut przynajmniej od czasu do czasu. Zostaw do całkowitego wystudzenia.
- Gdy podsmażone owoce wystygną, ponownie wstaw je na duży ogień. Powtórz 5 minutowe smażenie z mieszaniem i odstaw. Powtarzaj te czynności 3-5 razy, aż uzyskasz odpowiednio gęsty dżem.
- Gotowy dżem przełóż do czystych słoików. Jeśli nalejesz prawie wrzący, nie trzeba pasteryzować. Warto wtedy trzymać w lodówce, bo ma krótszą trwałość. Jeśli chcesz, by dotrwał zimy, pasteryzuj dżem – są na to dwa sposoby.
- Pasteryzacja w garnku z gorącą wodą, gotując kilkanaście minut od zagotowania lub w piekarniku na sucho w 110-130°C przez 20-30 minut od nagrzania. Pamiętaj, że słoiki z zimnym dżemem wkładamy do zimnej wody/piekarnika, a gorące warto dać do już nagrzanego. Po pasteryzacji we wrzątku odstaw słoiki do góry dnem i zostaw do wystudzenia. Te pasteryzowane w piekarniku zostaw w nim bez otwierania drzwiczek aż do wystudzenia. Nie trzeba odwracać słoików.
Pingback: Domowy dżem z kiwi - 2 sprawdzone przepisy | Kęsy Codzienności