Czy wiesz, że dżem można zrobić nie tylko z truskawek, ale i z kiwi? Dżem z kiwi jest dziecinnie prosty, a przy tym niesamowicie pyszny. Mam dla Ciebie dwie opcje przygotowania – na jedno i na kilka podejść. Każda ma swoje plusy i minusy. Ale niewątpliwym atutem drugiego sposobu – smażenie po 5 minut, jest to, że owoce prawie się nie rozpadają. Warto mieć to na uwadze, krojąc kiwi. W ten sam sposób można też zrobić dżem z truskawek czy dżem z truskawek i rabarbaru, dzięki czemu zachowasz więcej kawałków owoców niż przy tradycyjnym długim smażeniu. Swoją drogą kiwi i tak trudniej rozgotować w dżemie niż truskawki.
Dżemy to owocowe przetwory uzyskane z owoców całych lub rozdrobnionych ugotowanych w dużej ilości cukru. Niestety, najczęściej spotykane dżemy na półkach sklepowych zawierają, poza dużą dozą cukru, syrop glukozowo-fruktozowy, który nie jest wskazany w diecie – a także gumy i inne niezdrowe dodatki. Sklepowe dżemy mogą zawierać minimum 35 g owoców w gotowym dżemie. Takie są wymogi. Mało, prawda? Można (i warto!) więc zrobić dżem samemu, gdzie zawartość owoców będzie wynosić dużo więcej. W moim to prawie 80%!
Składniki na dżem z kiwi:
- 8-9 kiwi (ok 900 g – moich po obraniu wyszło ok 700 g), najlepiej bardziej miękkich, dojrzałych
- ok 2/3 szklanki cukru (ok 200 g)
- 1 łyżeczka soku z cytryny
Przygotowanie – przepis pierwszy:
- Kiwi obierz cienko ze skórki, usuń twarde końcówki. Umyj z resztek włosków. Pokrój w drobną kostkę.
- Owoce wrzuć do garnka i zasyp cukrem. Wstaw na duży gaz. Dodaj sok z cytryny, przemieszaj i zagotuj. Co jakiś czas mieszaj, aż cukier się rozpuści.
- Gdy owoce się zagotują, zmniejsz ogień na mały, ale taki, aby podtrzymać gotowanie. Duś bez przykrycia ok 1 godzinę.
- Początkowo wystarczy mieszać co kilka minut. Po 30-40 minutach trzeba robić to zdecydowanie częściej, bo łatwo przypalić.
- Gotowy dżem przełóż do wyparzonych słoików. Zakręć i odwróć do góry nogami. Zostaw tak aż do całkowitego wystudzenia. Możesz je też pasteryzować.
Składniki na dżem z kiwi smażony po 5 minut:
- 7 kiwi (ok 500 g po obraniu), najlepiej bardziej miękkich, dojrzałych
- 100 g (9 łyżek) domowego cukru waniliowego
- 1 łyżka soku z cytryny
Przygotowanie – przepis drugi:
- Kiwi obierz cienko ze skórki, usuń twarde końcówki. Umyj z resztek włosków. Pokrój w drobną kostkę.
- Owoce wrzuć do garnka i zasyp cukrem. Wstaw na duży gaz. Dodaj sok z cytryny, przemieszaj i zagotuj, często mieszając. Gotuj na dużym ogniu przez jakieś 4-5 minut. Zdejmij na bok i zostaw do wystudzenia, najlepiej mieszając jeszcze przez kilka chwil i od czasu do czasu w czasie studzenia.
- Potwórz smażenie dżemu jeszcze z 3 razy – owoce powinny być miękkie, ale zżelowane. Z tej ilości dżem robi się szybko. Prawdopodobnie po zwiększeniu ilości owoców, podejść może być więcej.
- Po każdym wystudzeniu sprawdź, czy dżem ma odpowiednią dla Ciebie konsystencję. Jeśli tak, zagotuj dżem z kiwi ponownie i od razu przełóż do słoika. Zakręć dobrze i odwróć do góry dnem. Zostaw do całkowitego wystudzenia.
- Z powyższych proporcji wychodzi niepełny większy słoik lub cały standardowej wielkości.
Moje rady:
- Testuj dżem z różną ilością cukru, aż uzyskasz taki, który najbardziej trafi w Twoje kubki smakowe. Ale, ale! Ilość cukru zależy od Twoich preferencji smakowych oraz od tego, jak długo dżem ma postać. Im więcej cukru, tym dłuższa trwałość. Sok z cytryny także wpływa na trwałość dżemu.
- Jeśli nie wiesz, czy dżem jest już gotowy, schłódź w zamrażalniku mały talerzyk. Na niego rozlej niewielką ilość dżemu. Jeśli zacznie tężeć, jest gotowy.
♥♥♥
Zrobiłaś domowy dżem z kiwi? Jak wrażenia?
Pomysłowe, nie wpadłabym na robienie w domu dżemu z kiwi 🙂