Kupiłaś lub zamierzasz kupić zielone szparagi, ale nigdy dotąd ich nie przygotowywałaś samodzielnie? No i nie wiesz, co z nimi zrobić. Spokojnie, zaraz wszystko stanie się jasne. Opowiem Ci w poniższym artykule o szparagach zielonych, ich zdrowotnych właściwościach oraz podpowiem, jak ugotować szparagi, aby były chrupiące, zdrowe i pyszne.
Jak przygotować zielone szparagi, by zachowały swój smak, kolor i walory odżywcze?
Te warzywa są po prostu pyszne, proste w przygotowaniu i takie zdrowe. Zielone szparagi zawierają witaminę A, E, PP, kwas foliowy, witaminy z grupy B, składniki mineralne, aminokwasy, kumarynę, karotenoidy, olejki lotne, a także błonnik. Białe szparagi wymagają obróbki cieplnej, natomiast zielone można jeść na surowo – smakują trochę jak świeży zielony groszek. Są więc fajnym pomysłem na dodatek do surówki.
Gdy przygotowywałam je po raz pierwszy w życiu kilka lat temu, metodą prób i błędów, miał lekko słodki smak…. Gdyż ugotowałam je częściowo na osolonej wodzie z gotowania młodych ziemniaków i młodej marchewki. Po prostu ugotowałam za mało wody na szparagi i wykorzystałam to, że reszta warzyw już się ugotowała. 😉
Ten trick zero waste a pewno wpłynął na smak szparagów, ale co tam – było smacznie i zdrowo. Dziś krótko więc o tym, jak ugotować szparagi, ale też jak je przygotować do obróbki, by cieszyć się w pełni ich smakiem.
Sposobów na przyrządzenie szparagów jest mnóstwo. Na blogu znajdziesz smakowity przepis na szparagi zapiekane z boczkiem – sprawdź tutaj oraz pod beszamelem – tutaj. A poniżej znajdziesz kilka rad, jak przygotować i ugotować szparagi zielone oraz białe.
Jak przygotować szparagi do obróbki?
- Zielone szparagi umyj, osusz – nie trzeba ich obierać. Białe szparagi trzeba natomiast obrać (poniżej główki). Najlepiej obieraczką do warzyw lub ostrym nożykiem bez ząbków. Z uwagi na konieczność obierania, najlepiej wybierać średniej grubości szparagi białe.
- Utnij lub odłam końcówki szparagów – ja odcinam ok. 1/3 jaśniejszej, grubszej części na dole, która jest zdrewniała. Szparagi same się łamię mniej więcej na tej wysokości.
- Wodę na szparagi zagotuj z niewielką ilością soli. Możesz też ugotować szparagi na parze lub upiec – przy pieczeniu zielonych nie trzeba wcześniej podgotowywać. Białych nigdy nie robiłam, więc tu nie mam doświadczenia.
Jak ugotować szparagi, aby były chrupiące i pyszne?
- Szparagi gotujemy, wkładając do wrzątku. Nigdy nie wkładaj ich do zimnej wody, gdyż stracą swój smak i więcej wartości odżywczych. No, chyba że robisz zupę warzywną.
- Czas gotowania zależy od rodzaju i grubości szparagów. Ja zielone szparagi zwykle gotuję raptem 3-4 minuty od ponownego zagotowania się wody w garnku. Chociaż mówią, że zielone szparagi potrzebują ok. 8 minut.
- Białe szparagi potrzebują więcej czasu – do 10-15 minut. Najlepiej sprawdzić widelcem, czy są odpowiednio miękkie, ale wciąż chrupiące w środku. Dobrze ugotowane zachowują swój piękny kolor.
Wskazówki dodatkowe, jak ugotować szparagi, by zachowały walory odżywcze i smak
Czytając na temat gotowania szparagów, dowiedziałam się, że są specjalne naczynia kuchenne do gotowania szparagów i że należy gotować je wysokim wąskim garnku, aby gotować je pionowo, aby główki mogły wystawać ponad poziom wody. Faktem jest, że ta część mięknie najszybciej. Jednak śmiało można gotować na leżąco, również wyjdą idealne. Tylko trzeba pamiętać, by gotować je krótko i pilnować, by się nie przegotowały. Dobrze jest też, by podczas wkładania szparagów do wody, zachować ciągłość gotowania się wody. Wtedy szparagi dojdą szybciej i będą bardziej chrupiące. Odpada więc wkładanie do wrzątku szparagów prosto z lodówki.