Nagła ochota na domowe ciasto? Najlepiej, by było szybko i prosto? Mam coś idealnego: ciasto marmurkowe czekoladowo-kokosowe, które zrobisz bez miksera! Do przygotowania w raptem kilka minut i już się piecze. 🙂 Pyszne zaraz po upieczeniu, jeszcze gorące, ale jeszcze lepsze następnego dnia. Upiecz i przekonaj się sama. Pyszne do kawy czy herbaty, ale także na drugie śniadanie, gdyż zawiera sycące i zdrowe płatki owsiane zamiast samej białej mąki pszennej.
Składniki na formę 25×40 cm.
Ciasto marmurkowe czekoladowo-kokosowe
Składniki:
- 1,5 szklanki maki pszennej
- 1,5 szklanki płatków owsianych
- 2/3 szklanki cukru (u mnie pół na pół z domowym cukrem waniliowym)
- 2/3 szklanki wiórków kokosowych
- 1/2 – 2/3 szklanki orzechów włoskich drobno posiekanych lub zmielonych
- 3 jajka
- 3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 150 ml oleju rzepakowego lub kokosowego
- 2 łyżeczki kakao
- 1-2 łyżki rodzynek bez konserwantów (opcjonalnie)
- 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej zaparzonej w niewielkiej ilości wody lub 2 łyżki mleka (do części czekoladowej)
- 1,5 szklanki mleka
Przygotowanie:
- Płatki owsiane zmiel w mini malakserze na dość drobno. Przesyp do miski, dodaj mąkę (możesz przesiać, ale nie trzeba), 2/3 szklanki cukru i proszek do pieczenia. Wymieszaj ze sobą.
- Do mniejszej miski wsyp lub przesiej kakao, dodaj orzechy włoskie i opcjonalnie 1 łyżkę cukru pudru.
- Do dużej miski z suchymi składnikami wbij jajka, wlej mleko i olej. Trzepaczką dokładnie wymieszaj.
- Około 1/3 masy przelej do drugiej miski – dodaj mleko lub zaparzoną kawę, po czym wymieszaj zawartość. Do reszty wsyp wiórki kokosowe, przemieszaj do połączenia.
- Formę wyłóż papierem do pieczenia. Wlej jasne ciasto. Łyżką nakładaj ciemną masę, robiąc łatki. Na koniec przejedź łyżką zygzakiem, aby jasne pomieszało się z ciemnym dla lepszego efektu.
- Wstaw do dobrze nagrzanego piekarnika. Piecz ok 20-25 minut w temperaturze 180°C (u mnie termoobieg) lub do suchego patyczka.
- Możesz podać solo lub polane polewą czekoladową, zaraz po upieczeniu lub po wystudzeniu. Początkowo płatki mogą być lekko twarde, potem już nie są tak wyczuwalne.