Czy domowy pasztet musi być trudny i skomplikowany? Wcale nie! Sprawdź przepis na lekki pasztet z piersi kurczaka i wątróbki. To intensywnie mięsny, ale delikatny i niskokaloryczny pasztet pieczony. W sam raz na kanapki dla całej rodziny – da się rozsmarować, czy nawet do podania na imprezie rodzinnej – nie rozsypuje się przy krojeniu. Ten wysokobiałkowy pasztet drobiowy łatwo zrobisz w domu nawet wtedy, gdy nie masz maszynki do mielenia mięsa. Wystarczy mocny blender ręczny.
Do zrobienia pasztetu wykorzystałam domową bulionetkę, którą zrobiłam kilka dni wcześniej na podstawie przepisu Anety z Kolorowy Przepisownik. Jest równie słona co kupna, ale zawiera tylko warzywa, przyprawy, nieco oleju rzepakowego i sól – zero chemii i wzmacniaczy smaku. Rewelacyjny zamiennik sklepowych kostek. Polecam 🙂 Robię ją już drugi rok z rzędu i bardzo sobie chwalimy z mężem.
Jeśli nie masz domowej bulionetki nie dodawaj sklepowej kostki, po prostu dopraw solą. I tak przed dodaniem jajek będziesz próbować masę i przyprawisz według swojego upodobania.
Składniki na średnią keksówkę.
Lekki pasztet z piersi kurczaka i watróbki
Składniki:
- 950-1000 g piersi/fileta z kurczaka bez kości i skóry
- 400 g wątróbki z kurczaka
- 2 jajka
- 1 średnia cebula
- 2 średnie ząbki czosnku
- 2 łyżeczki domowej bulionetki lub 2 łyżeczki soli ziołowej
- czarny lub kolorowy pieprz świeżo mielony do smaku
- 1/3 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 2-3 listki laurowe
- 3-4 kulki ziela angielskiego
- kilka łyżek oleju + łyżka masła do smażenia
- 2 marchewki (opcjonalnie tylko, jeśli nie używasz bulionetki)
- 1/3 szklanki bułki tartej do masy
- ok 600-700 ml wody zimnej
- kilka plasterków masła na wierzch
- nieco bułki tartej, mielonej papryki słodkiej i pieprzu ziołowego do posypania wierzchu (można pominąć)
- nieco bułki tartej i miękkiego masła do wysmarowania formy
Delikatny i pyszny pasztet jest wyśmienity zarówno na rodzinną imprezę jak i klasyczne kanapki. Jeżeli chcesz poprawić swój kulinarny warsztat, lub po prostu nauczyć się gotować tak, żeby wszystkim smakowało, mam dla Ciebie propozycję zestawu e-booków kulinarnych Chcę Świetnie Gotować. Codzienne przyrządzanie posiłków będzie proste, a przepisy a przepisy smaczne i tanie. Skończ z nudą na talerzu, sięgnij po solidną dawkę kulinarnej wiedzy!
Przygotowanie:
- Filety umyj i osusz. Włóż do garnka (w całości lub jeśli masz podwójne, podziel na pojedyncze). Dodaj liście laurowe, sól lub bulionetkę, ziele angielskie i zalej zimną wodą tak, by tylko lekko przykrywała mięso. Jeśli używasz marchewki, obierz ją i pokrój na mniejsze kawałki. Dodaj do mięsa.
- Wstaw garnek na palnik, zagotuj pod przykryciem na mocnym ogniu, po czym zmniejsz na minimum i gotuj ok 15 minut. Dodaj obrany i pokrojony na plastry czosnek. Gotuj jeszcze ok 5 minut. Wyjmij mięso na talerz do przestudzenia. Nie wylewaj bulionu!
- Cebulkę drobno pokrój. Rozgrzej kilka łyżek oleju na patelni. Podsmażaj na średnim ogniu, aż się zrumieni. Zdejmij ją z patelni, starając się zachować olej, aby nie dolewać zbyt dużo.
- Umytą i osuszoną wątróbkę pokrój na mniejsze kawałki, jeśli trzeba. Wrzuć na rozgrzaną patelnię i obsmażaj z każdej strony na rumiano. Uwaga, może pryskać! Wtedy przykryj pokrywką i dalej smaż.
- Do wątróbki wlej chochlę ciepłego bulionu po filetach i dorzuć cebulkę. Całość duś po przykryciem ok 5-8 minut, zależnie od wielkości kawałków. Wątróbka ma się ściąć, ale nie można jej przesuszyć.
- Przełóż wątróbkę wraz z sosem z patelni do dużej miski. Odstaw na kilka minut do przestudzenia.
- Dodaj gałkę muszkatołową, nieco pieprzu i całość zmiksuj ręcznym blenderem jak najdokładniej. Stopniowo dodawaj filety pokrojone w mniejsze kawałki oraz 2 chochle bulionu i blenduj na gładką masę.
- Z uwagi na możliwości blendera, warto przerwać po wstępnym rozdrobnieniu i zrobić pół godziny przerwy. Sprzęt odpocznie, a mięso zdąży się nieco wystudzić.
- Spróbuj masę i ewentualnie dopraw solą i pieprzem. Ponownie zmiksuj, aby uzyskać gładką masę.
- Wbij jajka, wsyp bułkę tartą i wymieszaj lub zblenduj do połączenia.
- Formę wysmaruj masłem i wysyp bułką tartą. Przełóż do niej masę na pasztet i wyrównaj. Na wierzchu ułóż kilka cienkich plasterków masła. Posyp niewielką ilością bułki tartej, słodkiej mielonej papryki i pieprzu ziołowego. Możesz też użyć ostrzejszych przypraw.
- Wstaw do nagrzanego piekarnika. Piecz w 180°C (termoobieg) przez ok 50 minut. Wyjmij i wystudź pasztet. Po wystudzeniu przechowuj w lodówce.
Znacznie więcej zdrowych, szybkich i przede wszystkim smacznych przepisów znajdziesz w zestawie e-booków kulinarnych Chcę Świetnie Gotować.
Pingback: Lekki pasztet z piersi kurczaka i wątróbki | śniadaniowo | BlogLINE.pl