Pyszne, zdrowe i wciągające. Chrupiące z zewnątrz, bardzo miękkie i delikatne w środku, o wyrazistym smaku. To nie falafele z surowej ciecierzycy (jeszcze przede mną), ale ich krewniacy z ugotowanej cieciorki. Bardzo je polubiłam i będę wracać, bo kotlety z ciecierzycy gotowanej to pożywny posiłek zastępujący mięso. A że jestem mięsolubna, nie łatwo mi je czymś zastąpić. Kotletom z ciecierzycy się udało. Cieciorka zawiera bowiem dużo wartościowego białka, witaminy takie jak C, B6 czy kwas foliowy oraz minerały. Więcej o jej wartościach i właściwościach zdrowotnych przeczytasz w poradniku.
Jest jeszcze jeden plus kotletów z ciecierzycy – jeśli Twoje dziecko lubi kotlety, jest duża szansa, że i te pokocha. U mnie Zuzi nieszczególnie zasmakowało (choć zmieniała zdanie kilka razy, więc już nie wiem), za to Emilka zjadała ze smakiem.
Jakoś tak nie ciągnie mnie do hummusu, więc nigdy nie miałam pomysłu na ugotowaną cieciorkę. Robiąc te kotlety wykorzystałam resztę ugotowanej, ale zamrożonej ciecierzycy. Jak ją przygotować przeczytasz tutaj. Warto całe opakowanie ugotować i zamrozić, żeby potem na szybko móc przygotować wiele fajnych potraw bezmięsnych, jak chociażby dzisiejsze kotlety z ciecierzycy.
Jeśli chcesz uzyskać danie bezglutenowe, zamień bułkę tartą na mąkę z cieciorki lub drobno zmieloną kaszkę kukurydzianą do panierowania.
Przepis na kotleciki z ciecierzycy jest przepyszny! Naucz się przygotowywać równie smaczne i proste zamienniki tradycyjnych dań. Jeżeli chcesz poprawić swój kulinarny warsztat, lub po prostu nauczyć się gotować tak, żeby wszystkim smakowało, mam dla Ciebie propozycję zestawu e-booków kulinarnych Chcę Świetnie Gotować. Codzienne przyrządzanie posiłków będzie proste, a przepisy smaczne i tanie. Skończ z nudą na talerzu, sięgnij po solidną dawkę kulinarnej wiedzy!
Ilość kotletów: kilkanaście (nie zdążyłam przeliczyć 😉
Czas przygotowania: 15-20 minut
Składniki na kotlety z ciecierzycy gotowanej:
- ok 250-260 g ugotowanej ciecierzycy (lub konserwowej z puszki)
- 80-100 g startego żółtego sera
- 1 średnia cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 jajko
- po 1/3 łyżeczki majeranku, pieprzu mielonego czarnego i pieprzu ziołowego
- po 1/2 łyżeczki soli ziołowej i papryki słodkiej mielonej
- 1 łyżeczka papryki słodkiej wędzonej
- bułka tarta do panierowania lub drobno zmielona kaszka kukurydziana
- olej słonecznikowy lub rzepakowy do smażenia
Przygotowanie:
- Zimną odsączoną ciecierzycę wrzuć do misy malaksera lub do miski. Cebulę i czosnek obierz, posiekaj lub pokrój na mniejsze części. Dodaj do ciecierzycy razem z przyprawami i jajkiem. Zmiksuj malakserem lub blenderem do jednolitej masy.
- Dodaj ser żółty i ręcznie wymieszaj. Uformuj kulki wielkości orzecha włoskiego, panieruj w bułce tartej (lub w mące z ciecierzycy) i lekko spłaszcz.
- Smaż na dużej ilości oleju na złoto-brązowo z obu stron. Wyłóż na ręcznik papierowy, aby wchłonął nadmiar tłuszczu. Podawaj od razu, choć na zimno też są smaczne. Świetne w akompaniamencie młodych ziemniaczków z masełkiem i koperkiem bądź kaszy i dobrego sosu, np. serowy ze szczypiorkiem.
Tu na drugi dzień, gdy podałam je obok kotletów mielonych z cukinią. Przepis już czeka na blogu.
♥♥♥
Jakie dania najczęściej przygotowujesz z ciecierzycy?
Jestem przekonana, że po wypróbowaniu tego przepisu będziesz chciała sięgnąć po więcej! Pamiętaj, że mnóstwo takich propozycji znajdziesz w zestawie e-booków kulinarnych Chcę Świetnie Gotować.
Pingback: Jak ugotować miękką ciecierzycę? | Kęsy Codzienności
Pingback: Skarbnica pomysłów, co ugotować na obiad | Kęsy Codzienności
Pingback: Kotlety mielone z cukinią | domowe przepisy | Kęsy Codzienności