Zanim odpowiem na pytanie, jak dbać o zęby mleczne małego dziecka, zastanów się, czy wiesz, po co to robić. Większość z nas, dorosłych, wie, że o zęby trzeba dbać. Jednak warto też wiedzieć, dlaczego tak jest. Odpowiedź niby prosta: kto nie dba o zęby, nie myje ich, nie chodzi do dentysty, ten może szybko je stracić, bo będą się psuć, chorować i wypadać. Chore zęby to nie tylko brzydkie zęby, ale mogą też szkodzić ogólnemu zdrowiu. Być może nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę, że higiena jamy ustnej powinna zacząć się już w okresie niemowlęcym. Tak, tak! To, że ząbka nie ma, nie oznacza, że nie ma, o co dbać. Dziąsła trzeba czyścić, zanim pojawią się pierwsze ząbki. A o każdy nowy mleczak dbać tak, jakby to on był tym, co zostanie na zawsze. Sama kiedyś nie byłam tego świadoma…
Dlaczego trzeba dbać o zęby mleczne, czyli mleczaki?
Chociaż mleczaki kiedyś wypadną, ustępując miejsca zębom prawdziwym, musisz o nie dbać codziennie. Dla zdrowia Twojego dziecka. Pamiętaj bowiem, że próchnica może dotknąć już roczne dziecko, a mleczaki są atakowane przez dwa rodzaje próchnicy typowej tylko dla tych zębów. I trudniej ją leczyć niż próchnicę w zębach stałych. Jak słusznie przeczytałam tutaj: o zęby mleczne trzeba dbać, bo to inwestycja w zdrowie zębów stałych, a także całego ukształtowania twarzoczaszki i rozwoju mowy. Pamiętaj też, że zawiązki zębów stałych tworzą się pod korzeniami zębów mlecznych już krótko po wyrośnięciu mleczaków. Zepsute, zaniedbane mleczaki to większe ryzyko zepsutych zębów stałych. Zdarza się też, że jakiś zawiązek zęba stałego z nieznanego powodu nie powstanie – co czasem się zdarza – i mleczak zostaje już na zawsze. Dlatego też, czy to zęby mleczne, czy stałe – należy je codziennie myć. Basta. Ale jak dbać o zęby mleczne dziecka?
Higiena bezzębnej jamy ustnej
Jak dbać o zęby mleczne: pierwsza szczoteczka
Na początek wystarczy miękka szczoteczka bez włosia lub wspomniana nakładka na palec oraz woda. Gdy Zuzia była niemowlakiem, używaliśmy na początku szczoteczek z silikowanymi wypustkami do masażu i czyszczenia, który widać na zdjęciu wyżej. Był to zestaw tzw. treningowy razem z właściwą szczoteczką o małej główce. Potem należy myć także pastą. Ważne, by wprowadzić rytuał czyszczenia zębów przed snem i rano po śniadaniu, a nawet i częściej, jeśli rodzice też częściej myją zęby. Dobrze działa wspólne mycie zębów. Dziecko uczy się, naśladuje, jest bardziej skore do współpracy. Pokazywaliśmy Zuzi, jak myjemy zęby, gdy była jeszcze małym niemowlęciem. Podobało jej się szczególnie, gdy przez pewien czas używaliśmy szczoteczki elektronicznej. Nierzadko zabierała mi szczoteczkę i dalej lubi to robić, aby samej spróbować mi umyć zęby. Dzięki temu wie, że o ząbki trzeba dbać. Zazwyczaj nie trzeba jej zachęcać, by sama umyła lub dała sobie umyć zęby. Wiadomo, że jej mycie nie jest takie, jak trzeba, ale jest dumna, gdy może to robić. Zuzia miała na przemian epizody aż za dużego zapału do mycia ząbków i niechęci do pielęgnacji. Trudno mi to do dziś rozgryźć. Kiedyś zabierała swoją szczoteczkę i uciekała, a potem długo nie chciała oddać, co chwila próbując samodzielnie myć ząbki. Jakiś czas temu wprowadziłam zasadę, że ona myje zęby sama (pod okiem rodzica) rano, a mama lub tata myje przed snem. Obecnie nie zawsze chce myć sama. Jednak radzi sobie coraz lepiej z tą czynnością i jestem z niej dumna. Na początku obawiałam się, oddać szczoteczkę z pastą w jej ręce. Niestety, gdybym jej nie pozwoliła, nie miałaby szansy na naukę samodzielnego mycia zębów.
Umknął mi Twój komentarz. Ja mam w domu dolgel z lidokaina. Nawet nie wiedziałam, że jest szkodliwa. Wiesz coś więcej na jej temat? Ostatnio widziałam reklamę tabletek orofar z lidokainą…
Dbać, jak najbardziej dbać, i to z wielką uwagą. 🙂 Cenne rady, które z pewnością warto wykorzystać. 🙂
szorujemy ząbki codzinennie i nie ma zmiłuj. choć mojemu synowi pozazdrościć można; ma tak bialuśkie, zdrowe zębiska, że aż miło!
Bardzo pomocny artykuł. Mój Misiak akurat zaczyna ząbkować i dzięki Tobie dowiedziałam się dlaczego jest takie ważne dbanie tak samo o zęby mleczne jak i nasze stałe.