Wakacje już niebawem! Najlepszym sposobem na spędzanie czasu latem jest wyjście na dwór: na plac zabaw, na spacery, wycieczki, na basen. Ale wiadomo, że nawet, jeśli dzieci mają wakacje, to niekoniecznie i my, dorośli. Przynajmniej nie całe 2 miesiące 😉 Dlatego dobre zaplanowanie tego wyjątkowego czasu to połowa sukcesu. Dziś mam dla Ciebie listę pomysłów na bajki dla dzieci do oglądania. Nawet, jeśli nie jesteś zwolenniczką puszczania dziecku bajek, myślę, że skusisz się na moje i moich Czytelników propozycje. Nie przez cały dzień, ale wtedy, gdy pogoda nie dopisuje lub gdy dzieci już totalnie się nudzą.
Bajki nie są złe, jeśli dawkujesz je w odpowiedniej ilości. Dzisiejsze zestawienie to mądre bajki dla dzieci, które uczą – przyjaźni, języków obcych, rozwiązywania problemów, radzenia sobie z emocjami czy z innymi życiowymi sprawami. A wszystko w kolorowym świecie różnych postaci i wydarzeń. Według mnie oglądanie bajek jest lepsze niż ciągłe granie na telefonie, szczególnie, jeśli nie są to gry dopasowane do wieku dziecka.
Co poza bajkami?
Zanim przejdziesz do zestawienia mam jeszcze propozycje innych zajęć. W końcu dzieci w domu wcale nie muszę się nudzić. Zapewne i u Ciebie jest pełno zabawek, klocków i lalek bądź samochodzików, np. klocki wafle. Ja mam 2 córki, ale mamy i lalki, i samochody. Oraz pełno klocków, dzięki którym dziewczyny mogą wspólnie budować zamki, domki i wymyślać własne zabawy z udziałem postaci z Psiego Patrolu, My Little Pony i różnych zwierzątek.
Jako mama z doświadczeniem prawie 8-letnim wiem, że czasem lepiej zostawić dzieci same (tj. nie wtrącać się, nie narzucać ani nic nie proponować, o ile nikt nie prosi). Nuda to okazja do wymyślenia czegoś nowego. A wierz mi, że dzieciaki potrafią być naprawdę kreatywne, jeśli damy im do tego przestrzeń. 🙂
Bajki dla dzieci nie są złe
Bajek jest mnóstwo, z każdym rokiem powstają nowe. W tym gąszczu warto włączyć dziecku coś, co nie tylko będzie uczyć, ale i da świetną zabawę. Nawet dla całej rodziny. Pół godziny dziennie to optymalny według mnie czas na bajki. Można więcej, można mniej. Każdy ma prawo do własnego zdania. Przesiadywanie przed ekranem zbyt długo nie jest jednak zdrowe ani dla ciała, ani dla ducha. Dlatego zabawa na podłodze z lalkami, np. lalki enchantimals, domkami czy puzzlami, gra planszowa, która zaangażuje całą rodzinę albo bieganie na placu zabaw to dobra alternatywa dla dziecka. Różnorodność zajęć i atrakcji w ciągu dnia to dobra stymulacja i lepszy rozwój dziecka!
Od czasu do czasu warto też obejrzeć pełnometrażową produkcję animowaną. Tu jest ich równie wiele. Na końcu znajdziesz kilka z nich, które widzieliśmy i możemy polecić Tobie i Twoim pociechom – bez względu na płeć i wiek. Obie listy są uniwersalne, bo nawet bajki teoretycznie dla chłopców podobają się dziewczynkom, przykładem jest choćby Psi Patrol 🙂
Oto bajkowe hity nie tylko na wakacje, czyli mądre bajki dla dzieci polecane w 2022 roku:
- Psi Patrol – swego czasu ulubiona bajka moich dziewczyn, dziś już tak za nią nie szaleją, ale wciąż chętnie oberjrzą. D Mamy już też np. pościel i ręcznik z tymi bohaterami. Sympatyczne pieski niczym policjanci strzegą Zatoki Przygód.
- Masza i Niedzwiedź – któż jeszcze nie zna tej rosyjskiej bajki? Najpierw poznaliśmy dzięki koledze i polubiliśmy tę bajkę ja i mąż, dopiero potem córka Zuzia, gdy miała jakoś 2 lata. I długo był szał pał na tę bajkę. Nie lubię oglądać jej w polskojęzycznej wersji. Jakoś przyjemniej brzmi po rosyjsku, choć nic nie rozumiem 😉
- Jej wysokość Zosia – uczy dobrych manier, a także dobroci i dbania o przyjaciół, polecona mi przez Magdę Urbańską z bloga Biegnąc przez wiatr.
- Super Wings – bardzo sympatyczna bajka dla przedszkolaków, prosta, o odwadze i pomaganiu. Uczy kreatywnego rozwiązywania problemów.
- Dora poznaje świat oraz Dora i przyjaciele – choć ja jakoś nie do końca ją lubię, jest jednak świetna do nauki pierwszych słówek angielskiego. Wiadomo nie od dziś, że zabawa to najlepszy nauczyciel.
- UmiZumi – polecona mi przez koleżankę, bohaterzy są superbohaterami i uczą, jak wykorzystywać podstawę matematyki w codziennym życiu.
- Robaczki z zaginionej doliny – dość specyficzna bajka o owadach, czyli robaczkach. Odróżnia ją od pozostałych propozycji to, że postaci są animowane, ale sceneria już rzeczywista. Komedia, która niekoniecznie wszystkim przypadnie do gustu, polecana przez Mama wymyśla, czyli DIY dla dzieci, ale dobrze pokazuje z bliska życie tych małych stworzonek.
- Shimmer i Shine – bajka o siostrach, dżinach, które każdego dnia mogą spełnić 3 życzenia. Uczy rozwiązywania problemów i radzenia sobie z tym, że nie zawsze wszystko może się udać, nie zawsze można wszystko mieć, co się chce. A to bardzo ważna lekcja dla malucha, szczególnie gdy ma rodzeństwo.
- Reksio – klasyka z uroczym pieskiem w roli głównej, której nie trzeba przedstawiać.
- Pszczółka Maja – można poszukać starej wersji, my jednak oglądaliśmy nową, którą osobiście bardzo lubię. Bardzo dobrze zrobiona animacja. A pszczółka Maja, jak to ona, uczy dzieci dobroci i niesienia pomocy każdemu bez względu na to, czy to wróg czy przyjaciel. Także w wersji pełnometrażowej!
- Klub Przyjaciół Myszki Miki – Kaczor Donald, Myszki Miki i Minnie, Pluto… To tylko kilku bohaterów doskonale znanych ze starych produkcji Disneya. Bardzo lubię i starą, i tę nową wersję, która ma bardziej edukacyjny charakter niż stara, ale jest skierowana do najmłodszych widzów.
- Bolek i Lolek – wciąż na topie tak jak Reksio.
- Krecik oraz Krecik i Panda – niemal zapomniałam o tych bajkach! Krecik i Panda odkryliśmy kilka lat temu i bardzo polubiliśmy. Krótkie odcinki bardzo uroczych postaci uczą przede wszystkim przyjaźni. Ramówka płynnie przechodzi od starej czeskiej wersji do nowej, chińskiej. Jest jednak w polskiej wersji choćby na Youtube.
- Królik Bing – prosta bajka dla najmłodszych o ciekawym świata małym króliczku i jego przyjaciołach.
- Winx – to już propozycja dla starszych dzieci, choć moje dziewczyny szaleją za nią okropnie, a aktualnie mają 5 i 7,5 lat 🙂 Historia czarodziejek Winx jest bardzo długa, jest już 8 sezonów, ale najważniejsze pozytywy w niej to pokazywanie, jak ważne jest dbanie o swoje marzenia oraz szczęście swoje i najbliższych.
Filmy animowane dla dzieci – polecam:
- W głowie się nie mieści – o tym, jakie uczucia żyją w głowie malucha od pierwszych chwil życia i jak ważne jest, by zachować między nimi równowagę.
- Pszczółka Maja i miodowe igrzyska – kolejne przygody pszczółki, którą otwartość i próba niesienia pomocy każdemu przysporzyły niemałych kłopotów.
- Epoka Lodowcowa – wiem, stare to już. Ale powiem Ci, że mogę oglądać bez końca! Jeśli Twoje dziecko jeszcze nie miało okazji poznać Sida, musicie to zmienić.
- Dzieciak rządzi – skąd się biorą dzieci i jaki mają cel na ziemi? Hm?
- Odlotowy Nielot – mąż i Zuzia mieli się ostatnio na to wybrać, bo właśnie jest w kinach, ale gorączka Zuzi i Emilki pokrzyżowała plany. Tej pozycji nie widzieliśmy więc jeszcze, ale zwiastun bardzo ciekawie się zapowiada.
- Wilk w owczej skórze – fajna opowieść dla całej rodziny o wilku, który został zamieniony w owcę i poznał problemy owiec i wilków od zupełnie innej strony.
Gdzie oglądać bajki dla dzieci?
Można na kanałach telewizyjnych, głównie w TVP ABC oraz Puls 2 w tygodniu. Długi czas oglądaliśmy tam Pingwiny z Madagaskaru czy Juliana, czasem inne bajki. Ale program często się zmienia, a my mamy ustaloną porę na bajki, czyli ok. 19:00 codziennie, chyba że nie ma nas w domu. Korzystamy więc z Netflixa i czasem Youtube. Na YT nie wszystko można znaleźć, przynajmniej w wersji dobrej jakościowo. Przykładowo Pingwiny i Psi Patrol to porażka, bardzo nie polecam. Za to jest tam mnóstwo piosenek dla dzieci, które też oglądamy od czasu do czasu. Mogę Ci polecić Kanał dla dzieci Bzyk TV, którego piosenki poznaliśmy chyba jako pierwsze, gdy Zuzia była jeszcze niemowlakiem.
♥♥♥
Moja lista to tylko wierzchołek góry lodowej. Znasz i polecasz inne bajki? Napisz o nich w komentarzu! Dodam je do listy, aby odkryć więcej z tej góry 🙂