Nie zawsze masz czas, by gotować zupę od podstaw, a gotowce nie wchodzą w grę? A może nie wiesz, co zrobić z nadmiarem swoich warzyw? Zrób coś wyjątkowego – domowa bulionetka warzywna, esencja smaku letnich warzyw, która podkreśli smak każdej zupy czy gulaszu. Najlepiej przygotować ją późnym latem, gdy warzywa mają najlepszy smak i jest ich pod dostatkiem.
Dwa lata temu odkryłam ten genialny sposób na domową kostkę warzywną. Od kilku lat nie używam już kostek sklepowych. I jestem z tego dumna! Ty też możesz. Sklepowe kostki rosołowe mają niewiele wartościowych składników, za to wzmacniacze smaku, chemiczne dodatki i mnóstwo soli. Wzorowałam się na przepisie Anety z Kolorowy Przepisownik, ona zaś na blogu Olga Smile 🙂
Wystarczy, że raz w roku zrobisz porządny zapas domowej bulionetki warzywnej. Jest to pracochłonne zajęcie – sporo obierania, tarcia i mieszania, ale przez kolejne 12 miesięcy będziesz się cieszyć naturalnym smakiem, zamiast sięgać po sklepowe kostki. Ale uwaga – ona też zawiera dużo soli i należy używać jej rozważnie!
Ilości warzyw w tym przepisie traktuj orientacyjnie – możesz manewrować proporcjami wg tego, co masz lub lubisz. Robiłam dwa razy i za każdym razem nieco inaczej, jeśli chodzi o składniki, a także ilość soli.
Pamiętaj, by używać do zrobienia bulionetki świeżych, jędrnych warzyw!
Jak używać domowej bulionetki?
Tak jak kostkę rosołową 🙂 Bulionetka również jest bardzo intensywna w smaku i mocno słona. Możesz dać 1 łyżkę na 1 litr wody, ale to też zależy od tego, jaki smak lubisz i co jeszcze będziesz dodawać.
Domowa bulionetka warzywna
Składniki:
- ok 1 kg marchewki
- 3-4 średnie pietruszki
- 1 seler (jeśli masz młody, mały, daj nawet 3, wykorzystaj też 1 nać)
- 2 cebule (większe)
- min 4-5 ząbków czosnku (większych)
- opcjonalnie 1 kalarepa i 1 por
- 5-7 liści laurowych
- 10-12 ziaren ziela angielskiego
- 0,5 łyżeczki ziaren pieprzu czarnego lub kolorowego
- 200 g – 250 g soli
- kilka łyżek oleju rzepakowego
- pęczek świeżego lubczyku (nie używaj mrożonego ani suszonego!)
- pęczek natki pietruszki
- 1 nać selera (opcjonalnie)
Przygotowanie:
- Wszystkie warzywa obierz, umyj i zetrzyj na tarce o małych oczkach do dużej miski.
- Por i cebulę możesz drobno posiekać, bo ciężko go trzeć lub rozdrobnij w malakserze.
- Dodaj sól i przyprawy. Odłóż na 2 godziny, aby warzywa puściły soki.
- Natki umyj, osusz, w przypadku natki selera i lubczyku oddziel gałązki od łodyg i posiekaj drobno listki. Dodaj do warzyw. Nie wyrzucaj łodyg, warto je dodać do duszenia, aby oddały swój aromat. Wyjmij jednak przed miksowaniem.
- W dużym, szerokim garnku rozgrzej kilka łyżek oleju. Wrzuć partiami warzywa, smażąc na dużym ogniu. Gdy wrzucisz wszystkie, smaż jeszcze chwilę, po czym zmniejsz moc na najmniejszą. Często mieszając, duś całość ok 40 minut – bez przykrycia. Gdyby warzywa zaczęły przywierać, podlej ciepłą wodą.
- Gdy warzywa zmiękną, wyjmij gałązki lubczyku i selera. Ręcznym blenderem zmiksuj masę na gładko. Z uwagi na możliwości domowego sprzętu, warto zmiksować jak najdokładniej, a potem odczekać 1 h i zmiksować ponownie. Im gładsza masa, tym lepsza bulionetka.
- Jeszcze ciepłą masę przełóż do słoików lub pojemników do mrożenia. Włóż do lodówki/zamrażarki dopiero po całkowitym wystudzeniu masy. W lodówce bulionetka wytrzyma ok 2 tygodni. W zamrażarce posłuży Ci przez cały rok do kolejnego sezonu świeżych warzyw.
- Jeśli dasz mniej soli na tę ilość warzyw, masa stwardnieje po zamrożeniu. Dopiero przy tak dużym stężeniu soli zachowuje miękką konsystencję, a nawet podchodzi wodą. Na zdjęciach domowa bulionetka warzywna, którą wyjęłam dopiero co z zamrażarki, a była tam już ok pół roku.
Pingback: Domowa bulionetka warzywna | porady kuchenne | BlogLINE.pl